فیدار

تفاوت هاردهای sas و sata

تفاوت هاردهای sas و sata

اگر علاقه مند هستید که تفاوت هارد sas و sata را بدانید و بیشتر در مورد این دو هارد اطلاعات کسب کنید پس تا آخر این مطلب همراه ما باشید
هاردهای SATA از نظر پورت، نوع کابل و ظاهر با یگدیگر متفاوت هستند، برای مثال هارد های ۷٫۲k SATA و هارد های SAS دونوع ۱۰k و ۱۵K بوده که عدد های مربوط نشان دهنده سرعت چرخش پلاتر می باشد که می تواند اطلاعات را ذخیره سازی کند هاردی که دارای عدد بالاتری است نشان دهنده سرعت پردازش بالا است. پس می توان گفت یکی از بارزترین تفاوت هاردهای SAS و SATA به سرعت بالاتر SAS برمیگردد، که قابلیت استفاده از آن مطمئن تر است. از مهمترین عوامل اندازه گیری سرعت هاردیسک (IOPS (Inputs Outputs Per Second) بوده، که بیان کننده میزان داده های خوانده و نوشته شده از درایو است. میانگین IOPS برای نوع هارد SATA 7.2 K برابر در حدود 80 است و برای نوع SAS 15K برابر 180 و نوع SAS 10K 120 است. هاردهای SAS برای مواد حساس و مهم مانند زمانی که سرعت و قابلیت دسترسی به اطلاعات مهم است، کاربرد دارد. برای مثال برای سرورهای سیستم هایی بانکداری و تجارت الکترونیک مورد استفاده قرار بگیرد. به لحاظ ظاهری و فیزیکی این دو کاملا با یکدیگر تفاوت داشته، که این مورد نیز نوع کابل و پورت اتصال آنها باز می گردد. هاردهای SAS برای کاربرد در دسکتاپ و نیز زمان ذخیره سازی حجم بالای اطلاعات مورد استفاده بیشتری قرار می گیرد، مانند دیتا سنترها. کابل های SATA ا متر طول داشته و دارای کابل برق و دیتای جدا است این در حالی است که هاردهای SAS می توانند تا 10 متر کابل را ساپورت کنند و از کابل به عنوان برق و دیتا استفاده کنند. هاردهای SAS برتری کاملی نسبت به نوع SATA داشته اند. هاردهای SATA در ظریفت های متعددی وجود داشته، که بالاترین ظرفیت آنها برابر با 16TB است.

قبل از اینکه تفاوت هاردهای sas و sata را بدانیم بهتر است بدانیم هارد سس و ساتا چیست

هارد sas

هارد sas چیست


هاردهای نوع SAS از جدیترین ذخیره سازهای نسل سازمانی به شمار می روند که از عملکرد و قابلیت اطمینان بالایی برخوردار می باشند. هارد SAS مخفف Serial Attached SCSI بوده، که نسل جدیدی از تکنولوزی که به عنوان ابزار ذخیره سازی و ارتباطی است. این مدل از هاردیسک ها که قابل استفاده درسرورها هستند. هاردیسک های SAS برخلاف هاردهای SSD از ظرفیت ذخیره سازی بالایی بهره مند هستند، که سرعت بیشتری نسبت به نوع SATA دارند. این نوع هاردیسک ها در سیستم های سروری کاربرد دارند. هارد دیسک sas دارای نوع 10K و 15K که نشان دهده سرعت چرخش هاردیسک ها می باشند، 10000 دور و 15000 دور در دقیقه). ظرفیت هاردهای نوع SAS پایین تر از هاردهای SATA است. هاردهای SATA با ظرفیت 6 ترابایت در بازار موجود هستند، ولی هارد SAS در ظرفیت های 300 تا 900 گیگابایت در بازار یافت می شود. هاردهای SAS که به منظور استفاده در برنامه های سرعت و دسترسی بالا، طراحی شده است. این نوع هاردها قابلیت کار کردن بیش از1.2 میلیون ساعت به طور مداوم را دارد. این مقدار برای هارد SATA حدود 700 هزار ساعت و هارد SSD حدود 2 میلیون ساعت می باشد. مصرف برق هارد سرور SAS حدود 5 الی 7 وات در حالت بیکار بوده و حدود 10 الی 14 وات در حالت نرمال می باشد. هاردهای SAS مزایای بیشتری نسبت به SATA دارد. هاردهای SAS از سرعت و پهنای بیشتری در مقابل SATA می باشند و میزان اطمینان بالاتری بهره مند هستند. هاردهای SAS برای مصارف شرکتی وسرورها یا ذخیره سازها کاربرد دارند، هاردهای SATA دارای اطمینان و سرعت بیشتری هستند. هاردهای SAS ظرفیت SATA را نداشته، ولی به ازای هر گیگابایت گران تر است.
اگر بخواهیم بیشتر در مورد تفاوت هارد sas و sata بدانیم در ابتدا بهتر است تعارفی از هر کدام را در ذهن داشته باشیم.

تفاوت هاردهای sas و sata

هارد sata چیست

این نوع هارد از هارد SAS متفاوت است. SATA مخفف Serial Advanced Technology Attachment است و قابلیت تبادل اطلاعات بین اتوبوس های رایانه و دستگاه های ذخیره سازی را دارد. هاردیسک های SATA دارای ظرفیت بیشتر و قیمت ارزان تر می باشد. این نوع هارد های SATA در محدوده ا ترابایت تا 3 ترابایت مقرون به صرفه است. هاردهای SATA در رایانه های شخصی و ذخیره سازی داده ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع هاردها انواع مختلفی داشته، مانند هارد بلک یا قرمز وآبی یا بنفش است که هرکدام دارای کاربرد خاصی است.

ویژگی های sas


سرورها و درایوها با استفاده از SAS دارای بهترین عملکرد و انعطاف پذیری ذخیره سازی در سطح شرکت ارائه می کند. هاردهای SAS به دلیل نوع رابط ازتعداد زیادی دستگاه قابلیت پشتیبانی دارند. با استفاده از درگاه های عقب، درایوها قابلیت اتصال از طریق درگاه داشته اند و به راحتی نصب یا حذف می شوند. درایوهای SAS سرعت انتقال اطلاعات را به ترتیب 6Gb/s و 12Gb/s فعال خواهند کرد. این هارد دارای سرعت انتقال بالایی است. هر درایو از دو پورت داده برخوردار است، که هر پورت قابل پیکربندی می باشد. در اصل می توان از طریق دو مسیر جداگانه به داده های موجود در درایو هارد SAS دسترسی یافت. اگر یک مسیر پایین باشد، از طریق مسیر دیگر می توان به داده ها دسترسی پیدا کرد و امکان اضافه کاری کامل درایو را فراهم خواهد کرد.


ویژگی های sata


SATA از رابط BUS برخورداربوده، که برای اتصال آداپتورهای BUS میزبان دستگاه های انبوه مانند درایوهای نوری و انواع هاردیسک ها است. این رابط برای اتصال دیسک های سخت به سیستم میزبان مانند مادربرد رایانه کاربرد دارد. SATA دارای مزایای بسیاری نسبت به ATA و PATA است. از ویژگیهای مهم آن می توان به قابلیت تعویض آن و سرعت انتقال سریع داده ها اشاره کرد. تعویض فوری امکان تعویض اجزای سیستم کامپیوتر را بدون نیاز به خاموش کردن سیستم فراهم می کند. نرخ انتقال داده 6 گیگابایت در ثانیه بسیار سریعتر از ATA و PATA است.

این مطلب را نیز بخوانید : تفاوت هارد ssd و hdd

کاربرد هارد های sas و sata


این نوع از هاردها دارای قابلیت بسط پذیری بیشتری داشته وازنظر تئوری قادر به پشتیبانی از حداکثر 16384 دستگاه است. درایوهای sas از افزونگی داخلی بهره مند می باشند و در زمان خرابی دستگاه به کاربران کمک خواهد کرد. سرعت انتقال آنها بالا است و موجب بهبود عملکرد خواهند شد. رابط sas با فناوری های مجنمع ساخته شده است، که این ویژگی موجب شده که در sata عملکرد بهتری را دارا باشند. هارد Sas در مقایسه با سایر رابط ها با دستگاههای متفاوت متصل شده و در سطح معماری از قابلیت انعطاف پذیری برخورداراست. اما در هارد نوع sata داده ها به صورت فیزیکی بر روی دیسک ثبت می شود و نیازمند یکپارچه سازی مستقیم است. درایوهای sata در مقایسه با سایر رابط های ذخیره سازی ارزان تر می باشند و توانایی مدیریت حجم بالایی از ذخیره سازی را دارند. این رابط ذخیره سازی هارد دیسک های Ata را به مادربرد دستگاه متصل کرده و از ارتباط سریع برای انتقال داده ها استفاده خواهد کرد. رابط sata نسبت به سایر رابط های ذخیره سازی دارای قدرت انعطاف پذیری کم تری است. sata به طور قابل توجهی کندتر از sas عمل کرده و سرعت انتقال داده آن به دلیل عملکرد محدود پورت بر درایو تاثیر دارد. درایوهای sata در صورت نصب زیر ساخت های مبتنی برsas از توسعه پذیر بهره مند خواهند شد.


مقایسه سرعت هر کدام


هاردهای sas برای مصارف enterprice استفاده می شود و هاردهای sata برای مصارف خانگی و رایانه های شخصی کاربرد دارد. این کاربرد های متفاوت می تواند بسیاری از موارد را شامل شود، که در این مقاله میتوان به صورت خلاصه به آنها اشاره کرد. سرعت انتقال اطلاعات در مصارف enterprice بیشتر از مصارف خانگی کاربرد دارد. هاردهای sas در سرعت های 10K و 15k تولید خواهند شد. هاردهای sata در سرعت های 5.4k و 7.2k تولید و وارد بازار شده اند. هاردهای sas از تحمل دمایی بالاتری نسبت به sata برخوردارند. نرخ انتقال اطلاعات در هاردهای sas در ظرفیت های 6gb و gb 12 تولید شده اند. هاردهای sata که جایگزین سیستم قدیمی است. هزینه کم و سرعت بالا در انتقال داده ها و اطلاعات دارد. بهینه بودن ارتباطات و طول کابل از مزایای این نسل نسبت به نسل قبل است. سرعت ارتباطی در نسل های پیشین این درایوها 2.5 گیگابایت در ثانیه می باشد، که ناکافی بودن این سرعت موجب تولید نسل های جدیدتر با سرعت بالا می شود. در نسل دوم سرعت انتقال داده ها به 3 گیگابایت ارتقا داشت ودر سال 2009 درایوهای sata 3.0 معرفی شد، که سرعت انتقال درآن ها به 6 گیگابیت در ثانیه افزایش داشت. هارد sas از جدیدترین و مناسب ترین ابزارهای ذخیره سازی در سرور محسوب می شود. سرعت این هارد دیسک ها برخلاف sata بسیار بالا می باشد. به علاوه برخلاف هاردیسک های ssd ظرفیت هاردهایsas بالا بوده و مشکلی به لحاظ ذخیره سازی و استفاده از هاردهای با ظرفیت بالا در این هارد دیسک وجود نخواهد داشت. سل دوم هارد sas در سال 2009 معرفی شده است. سرعت انتقال اطلاعات در این هاردها به بیش از 6 گیگابایت در ثانیه رسیده که بالاتر از هاردیسک های ساتا می باشد. در هارد های ساتا سرعت در حدود 600 مگابایت در ثانیه می باشد. در سال 2013 نز نسل سوم هارد sas وارد بازار شده، که در آن سرعت انتقال اطلاعات به بیش از 12 گیگابیت در ثاینیه می رسد. یکی از مهمترین تفاوت های این دو به سرعت چرخش ها باز می گردد. سرعت چرخش هارد از کمترین مقدار یعنی 10 هزار دور در دقیقه شروع شده، که این مقدار برای بهترین حالت مدل ساتا 7200 دور در دقیقه می باشد.

حال که در مورد تفاوت هاردهای sas و sata اطلاعاتی را بدست آوردید باید بدانید که هارد سرور را از کدام فروشگاه ها تهیه نمایید که پیشنهاد ما به شما فروشگاه تجهیز شبکه فیدار می باشد که این محصولات را با قیمتی بسیار عالی برای شما ارائه می کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
0
دیدگاه‌های نوشته

*
*