RPM هارد سرور چیست؟ اگر قصد خرید هارد سرور را داشته باشید قبل از اقدام به خرید باید  یکسری اطلاعات و مفاهیم را بدانید ک یکی از آنها آر پی ام در هارد می باشد : Revolutions per minute که به اختصار RPM نامیده می شود و معنای دور در دقیقه دارد. RPM تعیین کننده، مدت زمان دسترسی به هارد است. RPM چرخش صفحه platter  ها را درسرور در مدت زمان یک دقیقه اندازه گیری می کنند. هر چقدر RPM هارد سرور بیشتر باشد، سرعت دسترسی به داده ها نیز افزایش می یابد. HDD  را قطعاتی چون platter هد های خواندن ونوشتن، اسپیندل spidle موتور تشکیل می دهد.

صفحات به صورت موازی بر روی اسپیندل قابل نصب هستند و نیز سطح ذخیره سازی پلاتر مجهز به هد مغناسیطی دارند. هدهای مغناطیسی این توانایی را داشته، که در طول صفحات همراه با چرخش سریع صفحات در چندین هزار دور در دقیقه RPM حرکت کنند. با افزایش دور در دقیقه سرعت هارددیسک افزایش یافته، که  موجب که هارد دیسک با RPM بالا دارای سرعت بیشتر هم باشد. هارددیسک یکی از قطعات اصلی و جز بزرگترین ذخیره سازی های اطلاعات در کامپیوتر است، که از یک یا چند صفحه سی دی مانند که سطح آن با مواد مغناطیسی کبالت پوشیده شده که به آن پلاتر می گویند. داده ها به راحتی می توانند با استفاده از نیروی مغناطیسی روس سطح پلاتر نوشته و یا پاک شوند.

این قطعات الکترونیکی به چند دسته قابل تقسیم بندی هستند. 1- قطعات الکترونیکی هارد دیسک که برای خواندن و نوشتن استفاده می شوند.

2- قطعاتی که برای کنترل عملیات های مختلف و همچنین مربوط یه چرخش دیسک ها هستند.

هاردها از نوع اکسترنال و اینترال بوده، که امروزه به دلیل استفاده کمتر از کامپیوترهای pc  هاردهای اکسترنال مورد توجه بیشتری قرار دارند. RPM سرعت چرخش  [spinning]  صفحه دیوار است، که هرچه RPM بالاتر بوده و به هد سرورها کمک کرده که سریع تر به مکان روی صفخه برای خواندن یا نوشتن اطلاعات دسترسی پیدا کنند و سرور زمان کمی را برای هارد سرروها صرف کند و هم سبب افزایش عملکرد سیستم شوند. سرعت در این انجام این کار بسیار موثر است، زیرا هرچه RPM بالاتر باشد به واقع قیمت نیز افزایش می یابد. این قطعه که از صفحه مغناطیسی تشکیل شده است و می تواند به صورت دیجیتالی اطلاعات را در خود جای دهد و به زبان تخصصی و مهندسی HDD نام دارد و تمامی کامپیوترها و لپ تاپ ها و دستگاه های دوربین مدار بسته که قابلیت ذخیره اطلاعات دیجیتالی داشته، را شامل می شوند.

هاردها ظرفیت های متفاوتی دارند، که هرچه این ظرفیت بالاتر باشد می تواند حجم زیادی از داده ها را ذخیره کنند. سرورها که به عنوان کامپیوتر مادر هستند نیاز اساسی به هارد سرور برای ذخیره سازی اطلاعات دارند، تا بتوانند حجم زیادی از اطلاعات را پاسخ دهند. شما با استفاده از هارد می توانید اطلاعاتتان را با اطمینان بالا ذخیره سازی کنید می توانید آن را در بیشتر کامپیوترها، استوریج، سرورها برای حفظ داده نیز به کار ببرید.

اجزای تشکیل دهنده هارد مانند دیسک، پلاتر و برند تولید کننده آن در کیفیت هارد نقش بسیار مهمی دارند. هاردها وظیفه ی ذخیره سازی دائمی اطلاعات دارند، دارای امنیت وسرعت در خواندن و نوشتن هستند که ازمهم ترین نقش آنها این است که  داده های ذخیره شده برروی هارد می تواند تا زمان پاک شدن برروی سرورها باقی بمانند، مگر اینکه عوامل محیطی موجب ازبین رفتن آنها شود. سازمان های مختلف این قابلیت را دارند که ازهاردها برای ذخیره سازی درسیستم خودشان و در استوریج ها سرورها، فایروال ها،  ورک استیشن ها وسرورهای تاور ویا کیث های معمول رایانه به کار ببرند.

برخی از هاردهای جدید از تکنولوژی Digitally signed firm ware بهره می برند، که به جلوگیری از حملات مخرب کمک می کند و از ورود ویروس به فریمور و مانع از سرقت اطلاعات و نیز دستکاری داده و حفظ  آن می شوند. هارد سرورکه بر روی سرور قرار می گیرد و سرورها به عنوان هسته اصلی ذخیره داده در شبکه نام دارند و هارد های نصب شده بر روی آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. انواع هارد ها که امروزه سرور ها با آنها سرکار دارند نوع SATA که سرعت آن بین  5400 دور در دقیقه و 7200 است و مشابه HDD های معمولی است.

SATA RAID که سرعت 7200 دور در دقیقه را داشته از دستورات ویژه کنترل کننده   RAIDقابلیت پشتیبانی دارد. SAS: نوع خاصی از هارد سرور با سرعت بالاست، که تا 15000 دور در دقیقه برای ذخیره سازی داده های بالا استفاده کرده است. Spindle در هاردیسک نیز یک موتور الکتریکی کوچک با دقت بالا وقابل اطمینان است، که platter های هاردیسک را می تواند در خود جای دهد. و کار تامین نیرو را برای چرخاندن  platter را برعهده دارد. هرچه  RPM بالاتر باشد سرعت خواندن ونوشتن نیز بیشتراست.

پیشنهاد مطالعه بیشتر : نارنجی شدن چراغ هارد سرور hp

روش های بررسی RPM چگونه هستند؟

هارد سرورها را به چند طریق دیجیتالی و فیزیکی می توان تشخیص داد، یکی از ساده ترین روش های فیزیکی نگاه کردن به برچسب هارد است. برای انجام این کار بایستی چند پیچ سرور را باز کرده و نگاهی به آن انداخت. اما برخی تولید کنندگان تا به امروز روش هایی را برای این کار به کار برده اند، که دیگر نیازی به باز کردن پیچ های سیستم نباشد.

 روش استفاده از  Device manger   

یک از ساده ترین روش های پی بردن به مدل هارد دیسک جستجوی آن در گوگل است. برای پیدا کردن همه ی مشخصات هاردیسک در وب سایت تولید کنندگان وبا کلیک راست بر روی سیستم عامل کامپیوتر و کلیک بر روی device manger  این کار ر ا انجام داد و یا می توان کنترل پنل را باز کرده  و مدیریت دستگاه را انتخاب کرد و شماره و مدل هارد دیسک را مشاهده کرد. همچنین با کلیک کردن روی گزینه  properties و رفتن به تب detail از کامبو باکس مدل ها را یادداشت کرد.

روش بررسی RPM با سرچ در گوگل

شما می توانید پس از یادداشت کردن مدل ها آنها را در گوگل سرچ کنید وبه مشخصات آنها و سازندگان آن دسترسی یابید و درلیست مشخصات دور دقیقه های هارد دیسک را ببینید.

روش بررسی RPM با استفاده از  system information

 روش دیگری نیز برای اطلاع از مدل RPM هارد سرور وجود دارد، که آن را از طریق system information انجام می دهند. برای این کار می توان کلید win+R را فشار داد و یا منویRUN  باز کنید و سپس نام msin fo 3 2 را در برنامه Run تایپ کرده و گزینه ok  انتخاب کنید. زمانی که پنجره system information  بازشد گزینه component را انتخاب کرده و روی گزینه disk storage کلیک کنید. بعد از باز شدن disks شما می توانید در منو راست روی مدل کلیک کرده و اطلاعات کامل از هارد سرور را مشاهده کنید.

نرم افزارcrystal disk info

این نرم افزار کاربردی را می توان برای بررسی افزارRPM هارد سرور دانلود و نصب کرد. این نرم رایج که  crystal نام دارد رایگان بوده و می تواند میزان RPM را به ما نشان دهد. همچنین می تواند اطلاعات مفید دیگری مانند firmware، رابط، شماره سریال، حافظه کش، بافر، وضعیت سلامت، درجه حرارت هارد سرور در اختیار ما بگذارد. این نرم افزار که به عنوان یک منبع باز محسوب می شود و هر زمانی که برنامه قابل اجرا باشد، تمام اطلاعات لازم را به سرعت نمایش می دهد. این قسمت که Rotation Rate نامیده می شود، که نشان دهنده دور دقیقه هارد دیسک بوده، که دراین قسمت امکان وجود چندین هاردیسک خواهد بود که همه آنها می توانند در قسمت نوار ابزار به ترتیب قرار بگیرند. به طوری که مشخصات مربوط به هر هارد دیسک به طور جداگانه قابل مشاهده باشد.  

 استفاده از نرم افزار Hw info

دانلود نرم افزار Hw infoیکی دیگر از برنامه های بسیار کاربردی برای نمایش RPM است، که اطلاعات دقیقی از آن را ارائه می دهد. این نرم افزار علاوه بر نمایش اطلاعات می تواند برسیستم نظارت کامل داشته و گزارش های لازم را بر اساس عملکرد سخت افزار سیستم بدهد.

استفاده از نرم افزار speccy

نرم افزار دیگری که برای بررسی RPM سرور مورد استفاده قرار می گیرد، نرم افزار speccyاست. این نرم افزار یک برنامه فریمیوم ویندوز است،که به وسیله ی piriform سازندگان {{ c cleaner  ساخته شده اند. این برنامه می تواند مشخصات و اطلاعات دقیق را در مورد سخت افزار هاردیسک ارائه دهد.

بین هارد 5400 و 7200 RPM چه تفاوتی است؟

سرعت العمل انتقال داده ها، از صفحات ذخیره سازی بیت ها را با نام توان هارد عملیاتی اندازه گیری می کنند و هرچه چگالی صفحات در دقیقه بیشتر باشد عملکرد نیز بالاتر می رود. HDD ها که صفحات سنتی { traditional rotating platters} دارند با سرعت 7200 دور در دقیقه کار کرده و سرعت خواند ونوشتن بیشتری داشته اند و برای اجرای سیستم عامل، نرم افزارها و انتقال فایل نیز مناسب تر بوده اند. قیمت هارد با 7200 RPM بالا است و می تواند گرمای زیادی را تولید کند . اما هارد سرور با سرعت چرخش 5400 دور در دقیقه سرعت پایین تری را برای انتقال فایل ها داشته و انرژی کمتری را مصرف خواهد کرد و گرمای کمتری را دارد. این مدل از قیمت کمتری برخوردار است و برای ذخیره سازی فایل های بزرگ کاربردی تراست و برای کاربرانی که قصد دارن فیلم ویا موسیقی آرشیو کنند از جمله انتخاب های بسیار خوب به شمار می آیند.

بیشتر بخوانید : هارد سرور چیست