کاربرد چراغ های LED هارد در سرور چیست؟

کاربرد چراغ های LED هارد سرور – چراغ LED هارد سرور اچ پی که LED HDD نیز نامیده می شود و می تواند وضعیت و فعالیت هارد دیسک را نشان دهد. چراغ های وضعیت هارد LED بسیار قدرتمند است یعنی هرزمانی هاردیسک و یا حافظه داخلی در حال نوشتن و یا خواندن باشد، روشن خواهد شد. چراغ LED هارد سرور با چشمک زدن وضعیت های گوناگون را نمایش می دهند. این چراغ ها براساس رنگ قبل تقسیم بندی هستند. به طوری که این کار برای سرور و وضعیت سرور بسیار سودمند به حساب می آیند، زیرا بر عملکرد و فعالیت کاربران تاثیر بسیاری می گذارند. چراغ LED هارد  که در قسمت جلوی سرور اچ پی قرار گرفته اند و امروزه هم در بازار آی تی جز مدل های پرفروش وپرطرفدارهستند، برای مثال مدل DL380 G9 است که از هارد 2.5 اینچی SFF بهره برده و به همراه یک کیج هارد یا باکس قابل فروش است و چراغ های LED آن بر روی کیج هارد قرار گرفته که از نسل هشت به بعد سرورهای پرولیانت تغییرات بسیاری کرده است. روی این کیج هارد سرور که چراغ های LED قرار گرفته اند وضعیت فعالیت و همچنین موقعیت هارد قابل نمایش است. این چراغ ها می توانند نشانگر سلامت یا خرابی و همچنین خطاها   باشند که به 4 دسته قابل تقسیم هستند. امروزه چراغ های LED  هارد در سرور اچ پی بسیار مهم است، به ویژه اگر شما یکی از سرورهای نسل 8 و 9 و 10 را داشته باشید. بنابراین باید همیشه باید از وضعیت هر چراغ آگاهی کامل را داشته، تا قبل از خرابی وآسیب جدی به سرور آن را رفع کنید. هر کدام از اعلان های مربوط به چراغ های LED  معنا و مفهموم خاصی دارد که در این مقاله قسمت جلویی کیج هارد را بررسی می کنیم. برخی از قطعات و سخت افزارهایی که در حوزه آی تی قرار دارند از محبوبیت خاصی برخوردارند، برای مثال سرورهای dl380g9, dl380 g10 که  از متنوع ترین محصولات سری رکمونت به شمار می آیند و در زمان رونق کسب وکارنیاز شما را به تجهیزات زیاد مورد توجه بیشتر قرار خواهد داد. سرور  Hpdl380 g9با استفاده از این سرور شما می توان نیازهای تجاری خود را تا حد زیادی رفع کرد. از ویژگیهای دیگر این مدل سرور باید به مصرف انرژی بسیار کم آن اشاره کرد که آن را تبدیل به یکی از مدل های پرتقاضا در بازارکرده است.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: انواع هارد سرور

کاربرد چراغ های LED هارد در سرور اچ پی

هارد سرور ها بر روی سرور در داخل کیج هارد یا کدی قرار می گیرند و چراغ های ال ای دی آنها که مربوط به همین کدی ها هستند درنسل بعد دچار تغییراتی شده اند. هرکدام از این چراغ ها می تواند مشکل خاص در سرور را نمایش دهند. هرکدام از این چراغ ها مشکل خاصی را در سرور نشان می دهند و هرنوع از آنها بسته به نوع شرکت سازنده ی آنها از اعلان هایی برخوردارند و برای نشان دادن عملکرد بهتر یک سرور کاربرد دارند. راه اندازی سرور به نسبت خود کاری آسان است، اما نگهداری قطعات بسیار سخت است و برای این کار ابتدا باید از چراغ های ال ای دی سرور dl380 g9 استفاده کرد، تا بتوان رفتارهای سخت افزارهای مختلف را در شبکه کنترل نمود وبخش های مختلف آن را مورد بررسی قرار داد. همچنین اغلب برای تجهیزاتی که با اینترنت سروکاردارند این سرورها این امکان را می دهند، که بتوانند باهزینه کم یک سرور مناسب را راه اندازی و مدیریت کنند. سرورهای اچ پی تا کنون از بهترین نوع سروربه لحاظ مدیریت ورفع خطا بوده اند و از طریق مدیریت ilo  و انجام ریموت ها برای رفع مشکل خطا و پیکربندی و همچنین با مشاهده ال ای دی های قرار گرفته بر روی بخش مختلف سرورها می توان از وضعیت آنها اطلاع زیادی بدست آورد. چراغ های LED  هارد در سرور اچ پی بسیار پر اهمیت هستند، به ویژه اگر سرور شما از نسل های هشت ونه، ده است و می توانند کاربر را از هر گونه از وضعیت عملکرد هارد دیسک مطلع سازند و بسته به مدل سروربه صورت ال ای دی داخلی و LED سلامت خارجی به صورت ثابت  و یا چشمک زن باشند. وضعیت سیستم های موجود درسرورها توسط نشان گرهای LED قابل تشخیص هستند . نشانگرهای وضعیت سرور نظیر چراغ های جلوی سرور اچ پی، در ترکیبی از این مکان ها قرار گرفته اند . الگوهای رنگی و چشمک زن نشانگرها  (LEDs)نشان دهنده وضعیت سیستم خوب یا نیاز به تعمیرآن است، طراحی و محل قرارگرفتن نشانگرها و چراغ های سروراچ پی، معنای رنگ ها و چشمک زدن آن ها در هر دستگاه سرور به صورت های مختلفی قابل بیان است. به طور کلی چراغ های LED خارجی در پنل جلویی یا پنل پشتی قرارگرفته اند  و به راحتی قابل مشاهده هستند.

چراغ های LED داخلی را که با برداشتن پوشش اصلی می توان مشاهده کرد و همچنین تغییر رنگ های چراغ های جلوی سروردارای معانی متفاوتی است . مثلا دلیل روشن نشدن سرور hp از روی رنگ چراغ ها به آسانی قابل تشخیص است . چراغ های جلوی سرور hp نشان دهنده وضعیت سرور هستند.

کاربرد چراغ های هارد

 انواع مختلف چراغ LED  هارد در سرور اچ پی

 1- Locate LED: اولین چراغی که می توان به آن اشاره کرد و مربوط به وضعیت هارد بوده، به رنگ آبی ودر قسمت پشت دستگیره { دستگیره برای نصب و ثابت نگه داشتن جای هارد است } قراردارد. رنگ آبی در این وضعیت به دو صورت ثابت و چشمک زن است. رنگ آبی ثابت: این وضعیت موقعیت هارد ودرایور را توسط نرم افزارهاست اپلیکشن نشان می دهد. برای مثال اگر در نرم افزار identifier  SAS ,LED  را فعال کنید چراغ های locate LED رنگ آبی ثابت می شود، تا بتواند موقعیت و مکان هارد را بر روی سرور تشخیص دهد. 2- آبی چشمک زن: این چراغ که نام دیگرآن flashing blue   بوده و نشان دهنده نرم افزارfirmware  و می تواند دو معنا داشته باشد، یک برنامه در حال به روز رسانی است یا نیازمند یک آپدیت است.

چراغ activity ring  : دومین چراغ LED هارد سرور اچ پی نام دارد و از 4 عددLED  به صورت دایره ای تشکیل شده است و می تواند دو وضعیت کلی را نشان دهد. rotating green: وضعیت این چراغ به صورت چرخشی قابل نمایش است و معنایdrive activites   یا فعالیت های هارد را می دهد. دومین وضعیت activity ring  چراغ های دایره ای شکل بوده، که معنی عدم فعالیت یا deactivate  هارد را دارد. چراغ های do not remove  یا همان Eject  از مهم ترین LED HDD  به  شمار می آید، که می تواند وضعیت های مهم را با رنگ های متفاوت نشان دهد.

چراغ سفید یا solid white  

چراغ سفید روشن و ثابت که یک علامت اخطار است، که  اگر این حالت برای درایو دیده شود نباید درایو را خارج کرده، زیرا باعث خرابی و logic drive  خواهد شد. در صورت خارج کردن درایو در وضعیت سفید ثابت یا همان solid white  که زیر مجموعه ای از لاجیکال درایو است، یک یا چند لاجیکال درایو از بین خواهد رفت و تمامی اطلاعات آن نیز پاک خواهد شد. خاموشی چراغ سفید یا solid white بهترین زمان برای خارج کردن درایو است. چراغ drive statues  که از دیگر چراغ های LED هارد در سرور اچ پی است، چراغ وضعیت درایو بوده که وضعیت سلامت یا خرابی هارد را نشان می دهد. این چراغ در وسط Activity ring  قرار داشته و به شکل سه عدد دیسک روی هم است و وظیفه ی اخطار کردن چند وضعیت مهم را برعهده دارد.

چراغ وضعیت drive statues  1- سبز ثابت: این چراغ که سلامت کامل هارد وحالت کار ایده آل را برای یک یا چند لاجیکال درایو نشان می دهد. 2- سبز چشمک زن: این چراغ وضعیت هارد را که به آن flashing green  هم گفته می شود، دارای سه وضعیت درایو است . وضعیت : Rebuild یعنی raid  در حال Rebuild  شدن است در حالتی که درایو تعویض شود. Raid migration  : نشان دهنده این است که درایو در حالت مهاجرت بوده وstripe size migration  است. در حالت capacity expansion   که در حالت expand  کردن فضا قرار گرفته است و همچنین در حالت logical expantion  باشد و در آخر ممکن است درایو در حال پاک کردن اطلاعات قرار بگیرد..رنگ نارنجی – سبز و چشمک زن :  این وضعیت که به صورت چشمک زن وترکیب رنگ نارنجی وسبز یا به اصطلاح flashing Amber  است نشان دهنده این است که درایو شما که زیر مجموعه ای از یک یا چند Logical Drive می باشد ، در آستانه ی خرابی قرارگرفته است  و باید نسبت به تعویض هر چه سریع تر آن اقدام کرد.

نارنجی چشمک زن :  این چراغ چشمک زن LED  که نشانگراین است که درایو   شما زیر مجموعه ا ی از Logical Drive نیست و هیچ گونه کانفیگی روی آن انجام نشده ، در آستانه ی خرابی قرار دارد و باید هر چه زودتر تعویض شود.

نارنجی ثابت: این حالت نشان می دهد که درایو Fail یا خراب شده است  و باید هر چه زود تر نسبت به تعویض آن اقدام شود، قبل از اینکه  raid  ها دچار مشکل شوند .

خاموش : زمانی که چراغ Drive status  خاموش باشد،  درایو در یک Logical Drive  کانفیگ نشده و هیچ گونه فعالیتی ندارد.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد اگر سوالی در این زمینه دارید می توانید از طریق کامنت با ما در میان بگذارید. همینطور اگر قصد خرید هارد برای سرور خود دارید می توانید قیمت هارد سرور hp را از بخش دسته بندی آن در سایت مشاهده نمایید.

بیشتر بخوانید: نصب هارد ssd روی سرور hp