poe چیست:
در واقع نام این تکنولوژی از عبارت power over ethernet گرفته شده است و وظیفه اصلی آن هم برقراری و ارسال برق به کابل های شبکه در cat5 و cat6 است.

می توان گفت که مکانیزم استاندارد آن به صورت IEEE 802 3af است و به طور مثال اگر شما از دوربین مدار بسته ای استفاده می کنید که تحت شبکه بوده و یا ip camera دارید، به راحتی می توان با استفاده از این قابلیت poe به آن دسترسی پیدا کرد و در نهایت آن را روشن کرد؛ چرا که اکثر این تجهیزات معمولا در سقف ها و نقاط مرتفع دیوار ها نصب می گردند و دور از پریز برق نیز هستند.

از آن جایی که در کل می توان گفت این Poe است که قادر بوده تا برق تجهیزات ما را تامین کند، حتی در زمانی که ما آنتن بی سیم یا همان وایرلس داشته باشیم و یا سازمان ما شامل IP phone باشد، برق آن توسط همین سوئیچ و به راحتی فراهم خواهد شد.

مفید بودن این تکنولوژی از آن جایی حائز اهمیت است که به موجب آن، دیگر لازم نبوده تا که برای دیتا و نیز برق آداپتور، دو عدد کابل به IP phone / IP camera ما وصل باید و تنها یک عدد کابل نیز کافی است که همین موضوع در نهایت موجب تمیزی نصب آن می گردد و از استفاده بی جهت از کابل جوگیری می شود؛ پس نه تنها نصب این تجهیزات آسان تر می گردد و بلکه از به وجود آمدن هزینه های جانبی نیز جلوگیری می شود.

سوئیچ poe چیست

در کل می دانیم که اکثر کسب و کار های امروزی ممکن است تا که از روش خاصی از کابل کشی استفاده کنند و به طور مثال در روش خاصی از کابل کشی، برای آن که همه دستگاه ها در شبکه با هم در یک ساختمان در اتصال باشند از یکی سری کابل های زوجی به هم تابیده شده اترنت استاندارد استفاده می شود

و از آنجایی که این موضوع در نهایت موجب می گردد تا که همه کابل های استفاده شده در کامپیوتر و تلفن به صورت یکسانی از هم باشند، نه تنها بتوان آن ها را به جای هم استفاده کرد بلکه می توان تجهیزات را بر اساس نیاز خودمان جا به جا کنیم و در نهایت باید گفت Poe به وظیفه اصلی خودش عمل کرده و سوئیچ Poe به سازمان ما کمک می کند تا که شبکه ها را بهبود و گسترش دهیم و آن ها را نگه داری کنیم.

در واقع به کمک کابل اترنت است که این سوئیچ Poe برق مورد نیاز دستگاه ها را تامین می کند و نحوه کار آن به این صورت است که برق خود همین سوئیچ ها ابتدا از یک منبع تغذیه مرکزی تامین می گردد و در نهایت این سوئیچ ها هستند که برق رسانی کافی به سایر تجهیزات را انجام می دهند.

کاربرد سوئیچ poe چیست

بسته به ولتاژی که ممکن است هر دستگاه نیاز داشته باشد، می توان سوئیچ Poe را در جاهای متفاوتی به کار گرفت، به طور مثال از جمله دستگاه هایی که از Poe استفاده می کنند و ولتاژ پایینی دارند می توان به دوربین هایی که تحت شبکه فعالیت می کنند، دستگاه های صوتی، تلفن های VoIP و تصویری، اکسس پوینت وایرلس و نیز سامانه های کنترل کامپیوتر از راه دور اشاره کرد.

این در حالی است که برخی از دستگاه هایی که Poe در آن ها مورد استفاده قرار می گیرد ولتاژ مصرفی بالا تری دارند، به طور مثال تلویزیون ها، لپ تاپ ها و نیز مانیتور های کامپیوتری از این قبیل هستند.

همانطور که پیش تر به کاربرد سوئیچ poe اشاره کردیم، یکی از مهم ترین دلایل استفاده از این تکنولوژی همان قابلیت تامین برق آن است و به این صورت انجام می پذیرد که این انژکتور ها همانند دستگاه های کوچکی به منبع برق متصل می گردند و به عنوان رابطی میان سوئیچ اترنت و دستگاه مورد نظرمان که باید برق آن را تامین کنیم، برق را با استاندارد مختص خود تامین می کنند.

از آن جایی که می توان گفت اکثر سوئیچ های معمولی قادر بر ساپورت poe نیستند نمی توان از یک انژکتور استفاده کرد و نیز به هنگامی که از تعداد زیادی دستگاه poe استفاده می کنیم؛ به طور مثال در زمانی که تعدادی از تلفن های vo IP را به کار می بریم اگر برای هر کدام از یک اینژکتور به صورت جداگانه استفاده کنیم،

نصب آن آسان نبوده و در نهایت موجب پیچیدگی می گردد و این در حالی است که سوئیچ poe به ما کمک می کند تا ترکیبی از پورت های بدون این تکنولوژی و هم چنین مجهز به تکنولوژی poe را در کنار هم داشته و در نهایت بتوانیم به آسانی از آن در اکثر شبکه های عمومی استفاده کنیم.

انواع سوئیچ poe

این تکنولوژی نیز مانند هر محصول دیگری از انواع مختلفی برخوردار است و به صورت عمده و از لحاظ میزان کنترل های امنیتی شان به دو دسته مدیریت پذیر و مدیریت ناپذیر تقسیم بندی می گردند و به طور مثال از سوئیچ های غیر مدیریتی که تعداد پورت های آن کم بوده و از قیمت به نسبت کمتری برخوردار هستند گرفته تا آن دسته از سوئیچ هایی که چند عدد پورت را ساپورت می کنند و داخل رک نصب می گردند که به آن سوئیچ مدیریت پذیر گویند؛ همگی از انواع سوئیچ های poe به شمار می رود.

می توان اظهار کرد که اکثر سوئیچ های poe که امروزه در بازار مصرفی عرضه می گردند شامل 8 پورت، 12 پورت، 24 پورت و یا 48 پورت هستند و علاوه بر آن نیز ممکن است سوئیچ poe به انواعی چون فعال و یا منفعل نیز تقسیم بشود.

مزایای استفاده سوئیچ poe

در کل اگر ملاحظه کرده باشید این تکنولوژی نوین شامل مزایای بسیار حائز اهمیت و کاربردی برای ما بوده و با ساپورت ویژه شبکه و برق به ما کمک می کند تا که به جای استفاده بیش از حد از دو عدد کابل، تنها از یک کابل اترنت استفاده کنیم و همین ویژگی آن موجب می گردد

تا که در استفاده از فضا صرفه جویی کرده و این کاملا به نفع آن دسته از کسب و کار هایی است که فضای محدودی دارند و به کمک همین سوئیچ poe می توان به آراسته سازی و نظم دادن به کابل های مورد استفاده در سازمان، اقدام کرد.

هم چنین اگر بخواهیم به کاربرد بسیار مهم آن نیز اشاره کنیم، باید گفت که ممکن است برخی از مکان ها در تامین برق مصرفی مشکل داشته باشند که این سوئیچ poe با گسترش شبکه در آن مکان کمک شایانی می کند و به طور مثال، در صورت وجود چندین عدد کامپیوتر در یک اتاق، اگر پریز برق تعداد محدودی داشته باشد

این سوئیچ های poe هستند که به کمک ما می آیند و از آن جایی که نگهداری و نیز مدیریت آن ها بسیار آسان تر است، از راه دور نیز کنترل گشته و در صورت بروز هر گونه مشکل و یا ایرادی، در زمان خرابی آن ها می توانیم به خاموش کردن کلی سوئیچ poe اقدام کنیم.

از دیگر مزایای آن نصب بسیار آسان این سوئیچ poe است که حتی بدون نیاز داشتن به سیم کشی انجام می پذیرد و حتی برای این کار به برقکار نیز نیاز نخواهیم داشت و خودمان نیز می توانیم نسبت به راه اندازی آن اقدام کنیم.

اسپلیتر poe چیست

این محصول نیز به عنوان نوعی تجهیزات شبکه به شمار می رود که به جهت استفاده مصرف کنندگان به بازار مصرفی ارائه گردیده و در واقع وظیفه اصلی این محصول این است که برق و یا هر گونه سیگنال را از کابل های شبکه که POE را دارا هستند جداسازی می کند.

در واقع کاربرد این محصول در این است که حتی آن دسته از دستگاه هایی که این قابلیت POE را ساپورت نمی کنند به کمک چنین تجهیزاتی قادر خواهند بود تا که به صورت POE تغذیه کنند.
از جمله گواهی نامه هایی که این محصول به عنوان اسپلیتر POE داراست، می توان به FCC / CE / ROHS اشاره کرد که وجود چنین گواهی موجب می گردد تا که این تجهیزات به عنوان یکی از با ارزش ترین محصولات جهت خرید بدل شود؛

این محصول که از جنس پلاستیک ساخته شده است به صورت معمول به رنگ مشکی عرضه می گردد و از سمتی به دو سیم 12 سانتی متری متصل و در سمت دیگر آن درگاه LAN موجود است، کابل های متصل به آن به دوربین متصل گردیده و در نهایت اطلاعات را انتقال می دهند و کابل دیگر آن نیز برق مورد نیاز را به دوربین متصل می سازد.

این نوع تجهیزات از آن جایی که قابل برنامه ریزی نیستند این قابلیت را در اختیار ما قرار می دهند که هیچ گونه تغییری در در آن دسته از اطلاعاتی که مورد مبادله قرار می گیرد ایجاد نشود و از آن جایی که از فناوری بسیار پیشرفته ای برخوردار هستند شامل کاربرد بالایی بوده و نیز حتی از فاصله های طولانی هم قادر خواهیم بود تا که کابل های اترنت را از طریق سوئیچ poe اجرا کنیم.

در نهایت آن چه قابل ذکر است این بوده که استفاده از این اسپلیتر به ما کمک می کند تا که سرعت نصب بالا رفته و در نهایت موجب پایداری مناسب می شود و به جهت اتصال برق دریافتی به دوربین کاربرد داشته و این کار را بدون آن که حتی به کابل کشی جداگانه ای نیاز داشته باشد انجام داده و قادر بوده تا که از طریق کابل انرژی خودش را تامین کند.

برندهای سوئیچ POE

مانند هر نوع محصول دیگری بسته به نوع فعالیتی که به کار گرفته می شود و نیز میزان بار کاری شغل و دفتر می توان این سوئیچ را در انواع و نیز برند های متفاوت تهیه کرد و تنها نکته مورد توجه آن است که خرید بهترین نوع آن به دلیل نقش کلیدی این محصول به صاحبان مشاغل توصیه می شود.

با توجه به وجود برند و انواع متفاوت از این محصول در بازار مصرفی می توان با هر میزان بودجه ای بهترین و متناسب ترین poe با نیاز خود را تهیه کرد؛ از جمله برند هایی که درباره این سوئیچ مطرح هستند می توان به D – LINK / DAHUA / EASYGIGS / LINKSYS / MIKROTIK / TENDA / TP – LINK و در کل سایر کمپانی های سازنده دیگر اشاره کرد.

شما کاربران محترم نیز قادر خواهید بود تا در صورت داشتن هر گونه سوال و ابهام درباره این محصول و حتی نوع تهیه آن و در کل جهت مشاوره بیشتر با متخصصان سایت تجهیز شبکه فیدار ارتباط برقرار سازید و از آن ها کمک بخواهید.