ریل کیت چیست ؟ یک ریل کشویی به شمار می آید، که می تواند تجهیزاتی مانند سرور، سوئیچ، پچ پنل و تجهیزات مخابراتی و دیگر اجزای یک شبکه را به بدنه رک وصل کند. ریل کیت به دلیل نصب تجهیزات در داخل رک اهمیت زیادی دارد. این اجزای حیاتی سرور وظیفه نگهداری سرور را در داخل رک دارد. تمامی تجهیزات نمی توانند برروی ریل کیت نصب شوند. برای نمونه تجهیزات کوچک به دلیل برخورداری از وزن کم نیازی ندارند، که روی ریل کیت نصب گردند. اما تجهیزات سنگین باید روی ریل کیت نصب و سپس به سرور متصل شوند. تمام ریل کیت ها برای سیستم مناسب مناسب نبوده و باید توجه داشت که ریل ها دارای انواع مختلفی هستند. در نتیجه باید شما مدلی را خرید کنید که طراحی آن برای سرور و رک شما باشد.

انواع ریل کیت سرور

اولین نمونه از ریل کیت نوع کشویی آن می باشد. این نوع از ریل کیت سبب شده است، تا بتوان در زمان تعمیرات و سرویس کردن مراحل آسان تری را طی کرد. سرور در داخل یک محفظه قرار می گیرد؛ که این محفظه می تواند مانند یک کشو عمل کند. به طوری که در هنگام تعمیر و سرویس کردن سرور کشو امکان خارج کردن آن فراهم خواهد شد. این قابلیت به شما کمک می کند، تا بدون نیاز به جدا کردن رک از سرور یا تجهیزات، به انجام عملیات تعمیر و سرویس کردن آن بپردازید.

ریل کیت ثبات

این نوع از ریل کیت ها قادرند با انواع رک ها مطابقت داشته باشند بدین سان می توان آنها را در انواع رک ها نصب کرد. اما در صورت به کارگیری ریل کیت ثبات در هنگام سرویس کردن و تعمیرات افراد با مشکلاتی روبرو خواهد شد. در زمان سرویس یا تعمیر سرور باید تجهیزات را ازک جدا کرد. اگر جز کسایی هستید، که قیمت برای شما مهم است می توان گفت ریل کیت ثابت برای شما مناسب می باشد. ریل کیت سرور ثابت دارای قیمت پایین تر نسبت به ریل کیت سرور کشویی است، شما با در نظر گرفتن بودجه می توانید یک نمونه را انتخاب و خریداری کنید.  

ریل کیت سرور

وظیفه ریل کیت

ریل کیت سرور که اجزای اصلی رک به شمار می رود . از وظایف آن اتصال و نگهداری سرور در داخل رک شبکه می باشد. این محفظه فلزی است و کابل، یو پی اس، پچ، سرور و دیگر اجزای شبکه درون خود جای می دهد. تجهیزات سبک وزن و کوچک شبکه می توانند بدون نیاز به ریل کیت درون رک قرار گیرند. اما تجهیزات سنگین وزن مانند سرور برای  قرارگیری داخل رک نیازمند ریل کیت هستند. ریل کیت ها دارای انواع مختلفی می باشند که هرکدام به یک سرور و رک تعلق دارد. باید در هنگام خرید تجهیزات به مدل، نوع رک، سرور و نوع سوراخ های رک توجه خاصی داشت. ریل کیت از دو قطعه تشکیل می شود. قطعه ای اول به طور ثابت به پایه های رک وصل می گردد و قطعه دون قابل اتصال به بدنه سرور است. با کاربرد از قطعه های درونی سرور به درون قطعه های بیرونی  هدایت می شوند و قابلیت جابه جایی کشویی برای سرور در رک به وجود می آید.    

ریل کیت اچ پی

نحوه ی نصب ریل کیت سرور

در مرحله اول برای شروع عملیات نصب روی کیت سرور باید به فراهم کردن تجهیزات مورد نیاز پرداخت. در گام اول باید مجموعه ریل کیت های چپ و راست، سینی سرور و پیچ گوشتی را آماده سازی کرد ودرمرحله بعد استارت مراحل نصب ریل کیت سرور را آغاز کرد.

گام اول نصب ریل کیت سرور

نخست در این مرحله باید مجموعه ریل ها را جدا کرد و ریل داخلی را به سمت بیرون کشید. توجه باید کرد که نحوه کشیدن به صورتی انجام گیرد، که ریل داخلی به طور کشیده گردد. در ادامه باید از زبان های آزاد کننده آغاز کرد و عمل کشیدن را ادامه و نگه داشت. در مرحله سوم خروج ریل کشویی داخلی از رل کیت بیرون می باشد.

 

گام دوم نصب ریل کیت سرور

اینک زمان آن است تا ریل های کشویی در سینی سینی نصب شوند. این نکته را در نظر بگیرید که شیارهای ریل با پین های کناری تراز شوند. در ادامه نصب ریل کیت سرور باید آن را به سمت عقب سینی هول داد، تا در جایگاه مختص به خود قفل گردد.

گام سوم نصب ریل کیت سرور

نشانه بر روی نشانگر عبارت front قرار گرفته است، که این کلمه می تواند نشان دهنده انتهای جلوی ریل ها باشد. حروف L و حروف R به سمت چپ و راست مربوط هستند که انتهای عقب ریل ها را نشان می دهند.

گام چهارم

در این مرحله باید ریل های نصب شده را بر روی ستون های رک بست. در مرحله نخست می توان نگهدارنده عقب را برروی ستون نگه داشت و در ادامه باید گیره های روی فلنج را به سوراخ های رک وارد کرد. در مرحله سوم براکت نگهدارنده عقب را باید آزاد کرد. در مرحله چهارم براکت نگهدارنده جلو را نگه داشت و مجددا گیره های روی فلنج را به سوراخ های رک وارد کرد. در پایان با آزاد سازی براکت نگهدارنده جلو نصب این پخش به پایان می رسد. در انتها باید اطمینان حاصل کرد، که نصب هر دو ریل در دو طرف رک به صورت عمودی و در موقعیت یکسان است.

ریل رک سرور

نحوه ی خرید ریل کیت سرور

یکی از ابزارهای مهم ریل کیت به شمار می رود، به ویژه برای کسانی که از رک استفاده می کنند. از این رو باید در هنگام خرید دقت کافی را به عمل آورد. به منظور خرید مطمئن و آسان می توانید با کارشناسان ما در بخش تجهیز شبکه فیدار تماس حاصل فرمایید. خرید ریل کیت سرور باید براساس نوع رک و سرور انجام شود. این  ابزار به دلیل هزینه گران ریل و نیز ایمنی سرور اهمیت زیادی دارد. به علاوه باید در هنگام خریداری بایست به مواردی مانند ابعاد رک، یونیت سازگار با آن و نوع کشویی یا ثابت بودن آن دقت کرد.

نتیجه گیری

با توجه به ویژگی های که در بالا ذکر شد، این ریل کیت ها در حال حاضر جز پرفروش ترین ریل کیت های موجود در بازار هستند. کاربران  می توانند برای اطلاع بیشتر در مورد قیمت و خرید مخصوص سرور خود با کارشناسان ما در مجموعه تجهیز شبکه فیدار تماس حاصل فرمایند.