تفاوت بین هارد  OEM و هارد BULK

هنگامی که قصد خرید یک هارد دیسک جدید برای یک سیستم را دارید، ممکن است با اصطلاحات BULK یا OEM مواجه شوید. OEM و BULK به چه معنا هستند؟ آیا این دو نوع هارد متفاوت هستند؟ به طور کلی، اصطلاح OEM به معنای تولیدکننده تجهیزات اصل (Origanal Equipment Manufacturer) است و BULK به هاردهای کار کرده و دست دوم اشاره دارد. اغلب افرادی که می خواهند برای سرور خود یک هارد مانند هارد hp تهیه کنند به این موارد برمیخورند.

در ادامه این مطلب، به بررسی بیشتر هارد OEM و BULK‌ می‌پردازیم.

هارد  OEM چیست؟

اصطلاح OEM در صنعت به شرکت‌هایی اشاره دارد که اجزا یا قطعاتی را تولید می‌کنند و به شرکت‌های دیگر می‌فروشند. هارد OEM‌ نیز توسط این شرکت‌ها طراحی و تولید می‌شود و سپس در اختیار برند‌ها و شرکت‌های تولیدکننده انواع سیستم‌های کامپیوتری قرار می‌گیرد که در محصولات نهایی خود استفاده کنند. برای مثال، اگر کامپیوتری را از یک برند معروف خریداری می‌کنید، لزوماً تک تک قطعات توسط همان برند تولید نشده است و ممکن است قطعه‌ای مانند هارد، OEM باشد. شرکت‌های OEM با ارائه قطعات تخصصی مانند هارد که توسط سایر شرکت‌ها برای تولید سیستم‌های کامپیوتری استفاده می شود، نقش مهمی در صنعت تولید ایفا می‌کنند.

اگر یک نمونه از یک هارد OEM برای شرکت HP خریداری شود این شرکت می‌تواند هارد را از سیستم‌ها حذف کند و به عنوان یک محصول جداگانه به فروش برساند. در این صورت، همچنان روی برچسب نام شرکت سازنده نوشته شده است، اما در واقع این هارد جزو دارایی اصلی HP‌ است و هرگونه ضمانت باید از طریق HP  تضمین شود.

هارد BULK چیست؟

نسخه‌ BULK، هاردی است اورجینال اما قدیمی و کار کرده که عمر مفیدشان گذشته است. اینگونه هاردها دارای لیبل اورجینال هستند و دست دوم بودن آن‌ها به سختی قابل شناسایی است. هارد BULK‌ معمولا ارزان‌ هستند و کارایی بالایی ندارند.

مزایا و معایب هارد OEM و هارد BULK

هر چند هاردهای OEM اورجینال نیستند اما مزایای و معایب مختص به خود را دارند.

1. صرفه جویی در هزینه

یکی از مزایای اصلی استفاده از هارد OEM، صرفه جویی در هزینه است. شرکت‌ها با برون سپاری تولید قطعات به یک شرکت OEM، به جای سرمایه گذاری در منابع مورد نیاز برای تولید قطعات، در هزینه‌های خود صرفه‌جویی می‌کنند که در قیمت نهایی محصول نیز تاثیرگذار خواهد بود. OEM‌ ها نقش حیاتی در کمک به شرکت‌ها برای کاهش هزینه‌های تولید دارند، به خصوص زمانی که این شرکت‌ها ظرفیت یا تخصص لازم برای تولید تمام اقلام مورد نیاز خود را نداشته باشند.

علاوه بر این، OEM ها اغلب دارای امکانات اختصاصی، ماشین آلات پیشرفته و فرآیندهای تولید کارآمدتر هستند که آن‌ها را قادر می‌سازد انواع هارد و سایر قطعات را در مقیاس انبوه تولید کنند که منجر به کاهش قیمت هر واحد می‌شود.

2. کیفیت مناسب

اغلب هاردهای OEM توسط یک شرکت متخصص تولید می‌شوند بنابراین، محصولات تولید شده از کیفیت بالایی برخوردار هستند و تمام استانداردهای یک هارد باکیفیت را دارند. این شرکت‌ها در تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری می‌کنند، با آخرین فن آوری‌های تولید به روز می‌مانند و فرآیندهای کنترل کیفیت دقیق را حفظ می‌کنند.

3. دسترسی به فن‌آوری‌ها و قابلیت‌های جدید

 OEM اغلب در خط مقدم پیشرفت‌های فناوری است. بنابراین شرکت‌هایی که از قطعات آن‌ها استفاده می‌کنند بدون سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه از این پیشرفت‌ها بهره‌مند می‌شوند. از این رو هاردهای OEM‌ با هزینه کمتر به انواع فناوری‌ها و قابلیت‌ها مجهز می‌شوند. 

معایب هارد OEM

هر چند هاردهای OEM نقش نگهداری اطلاعات را در انواع سرورهای مطرح بر عهده دارند. با این وجود، استانداردهای یک هارد برند با هارد OEM‌ متفاوت است. شرکت‌های تولید کننده سرورها، هارد و سایر قطعات مهم را تحت استانداردهای سخت‌تر و با امکانات پیشرفته‌تری تولید می‌کنند تا اطلاعات حیاتی را بهتر حفظ کنند. در حالی که، شرکت‌های OEM‌ فاقد این امکانات هستند و استانداردهای پایین‌تری را پشتیبانی می‌کنند. به عنوان مثال، هارد OEM‌ در صورت خراب شدن بدون اینکه با چراغ‌های زرد و قرمز هشدار دهد، fail می‌شود.

هارد OEM‌ که با لیبل برند تولید کننده هارد مثلا وسترن تولید می‌شود استانداردهای یک هارد مناسب را دارد اما فاقد استانداردهای شرکت‌هایی مانند HP‌ است. بنابراین، هارد OEM یک قطعه سالم است که به خوبی کار می‌کند اما نمی‌تواند با سرورهای HP به خوبی ارتباط برقرار کند. به همین دلیل، هارد OEM قادر نیست گزارش‌های مربوط به سلامت و کارکرد سرور HP‌ را در اختیار کاربر قرار دهد.

مزایا و معایب هارد BULK

همانطور که گفتیم هارد BULK یک قطعه کار کرده و دست دوم محسوب می‌شود. برخی از شرکت‌ها یا فروشندگان اقدام به بازسازی این هاردها می‌کنند و آن‌ها را در قالب هارد اورجینال دست دوم فروش می‌رسانند. اگر به یک هارد جدید نیاز دارید اما نمی‌توانید پول زیادی خرج کنید، هارد BULK ایده آل است در واقع مزیت اصلی هارد BULK قیمت آن‌هاست.

این هاردها ممکن است قدرتمند، سریع و قابل اعتماد باشند و تا حدی عملکردی قابل قبولی برای برخی کارهای محاسباتی ارائه دهند.

 

پیشنهاد مطالعه بیشتر: تفاوت LFF با SFF

موارد استفاده هارد OEM و هارد BULK

برخی شرکت‌ها ممکن است تخصص یا منابع لازم را برای تولید انبوه هارد برای ساخت محصول نهایی را نداشته باشد. این جایی است که یک شرکت OEM وارد می شود. با همکاری با یک شرکت OEM، برندها می‌توانند این محدودیت را با تامین قطعات لازم و ادغام یکپارچه آن‌ها در محصولات خود برطرف کنند. یک شرکت قطعات مورد نیاز را از OEM سفارش می‌دهد و آن‌ها را در محصولات خود ادغام می‌کند. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است در طراحی، بازاریابی و مونتاژ سیستم های کامپیوتری تخصص داشته باشد، اما توانایی تولید برخی از اجزای حیاتی مانند هارد را نداشته باشد. در این شرایط، این سازنده کامپیوتر می‌تواند از هارد OEM برای محصولات خود استفاده کند. این مشارکت شرکت‌ها را قادر می سازد تا بر شایستگی‌های اصلی خود تمرکز کنند و در عین حال از در دسترس بودن اجزا و قطعات ضروری لازم در بازار اطمینان حاصل کنند.

هارد OEM‌ برای نگهداری اطلاعاتی که کمتر حیاتی هستند مناسب است و به عنوان پشتیبان استفاده می‌شود. اما در سرورهایی با داده‌های حیاتی به هیچ وجه هارد OEM توصیه نمی‌شود زیرا، استفاده از آن‌ها نگهداری داده‌ها را به خطر می‌اندازد.

هارد BULK‌ نیز تنها به کسانی توصیه می‌شود که به دنبال هارد ارزان‌‌‌تر هستند و اطلاعات مهم زیادی ندارد.

جمع بندی

هارد OEM اغلب توسط شرکت‌های مونتاژ کننده کامپیوتر و حتی برندهای مطرح استفاده می‌شود. این شرکت‌ها هارد OEM را می‌خرند و در کامپیوترهای قرار می‌دهند و سپس کل سیستم را با نام تجاری خود می‌فروشند. بدین صورت، سازندگان کامپیوتر قطعات با کارایی بالا را با هزینه کمتر دریافت می‌کنند.

معمولا هارد دیسک‌های OEM فقط به سازندگان انواع سیستم‌ها و سرورها فروخته می‌شوند. با این حال، در برخی مواقع، محصولات OEM وارد بازار می‌شوند و سایر افراد نیز می‌توانند آن‌ها را خریداری کنند. هارد OEM‌ استانداردهای یک هارد مناسب برای سرور را دارد اما، فاقد برخی استانداردها و قابلیت‌های برندهای مطرحی همچون HP‌ است. این هاردها اغلب با لیبل سازنده به فروش می‌رسند و از آنجایی که آنها بدون بسته بندی یا لوازم جانبی عرضه می شوند، قیمت آن‌ها کمتر است. هارد BULK‌ نیز به قطعات اورجینال دست دوم اشاره دارد که ممکن است کارایی لازم را نداشته باشند و فقط به دلیل قیمت کمتر در بازار به فروش برسند و به هیچ عنوان برای سرورهایی با اطلاعات مهم مناسب نیستند و توصیه نمی‌شوند.

تجهیز شبکه فیدار به عنوان شرکت فروش سرور و ارائه کننده انواع سرور و تجهیزات شبکه می باشد که چندین سال است در این زمینه فعالیت دارد و با داشتن نیروهای مجرب در شرکت خود در کنار شما خواهد بود تا بتوانید بهترین نوع سیستم را چه از نظر اقتصادی و چه از نظر قدرت برای کسب و کارتان فراهم کنید.