در پاسخ به این سوال که سرور چیست می توان اینطور بیان کرد که، سرور را می توان یک کامپیوتر خانگی به شمار آورد، که سیستم های دیگر به آن متصل بوده و تامین خدمات دریافتی را بر عهده می گیرد. از تفاوت های مهم آن با کامپیوترها قابلیت متصل شدن به شبکه و تحویل خدمات به دیگر سیستم ها می باشد. این کار به وسیله ی برنامه ها و تظیمات پیاده شده بر آن امکان پذیر است. سیستم های که اقدام به پرداخت خدمات تحت عنوان شبکه می کنند، سرور نامیده می شوند بنابراین می توان گفت که شبکه های کامپیوتر براساس میلیون ها سرور است، که روز به روز به آنها اضافه خواهد شد. سرور در زمینه وب هاستینگ معمولا یک سرور ابررایانه محسوب می شود و به لحاظ سخت افزار از سیستم های معمولی قدرتمندتر عمل می کند. این رایانه ها که همواره قابلیت دسترسی به شبکه جهانی اینترنت را دارند، فضای موردنیاز برای ذخیره اطلاعات مربوط به وب سایت ها و دیگر نرم افزارهای تحت وب را در اختیار کاربران قرار می دهند و آنها می تواند دسترسی کاملی به اطلاعات این سایت ها و نرم افزارها داشته باشند.

 

کاربرد سرور

انواع مختلفی از سرورها وجود دارند، که هر کدام برای کاربرد خاصی استفاده می شوند. این سرورها می توانند کارهای مختلفی را انجام دهند از جمله خدمات ایمیل، ویدئو، میزبانی وب سایت ها و….

از کاربردی ترین انواع سرور می توان موارد زیر را نام برد.

فایل سرور (File server)

این سرورها که برای ذخیره فایل ها کارایی دارند و وظیفه در اختیار گذاشتن اطلاعات را از طریق شبکه را برای کلاینت ها برعهده دارند. از این سرورها می توان به عنوان پایه ترین و قدیمی ترین نوع یاد کرد. کاربرد سرور در اصل مدیریتی منابع شبکه می باشد. سرور را برای دسترسی به شبکه؛ کنترل دسترسی، ارسال و دریافت ایمیل یا هاست سایت اینترنت راه اندازی نمود. سرورها با قابلیت و کاربردهای مختلفی ارائه می شوند. کاربرد سرورها به اشتراک گذاری منابع اطلاعاتی بوده است، برای مثال یک وب سایت در دقیقه 25 کاربر را میزبانی کرده و گاهی اوقات 100 کاربر و یا 400 کاربر. کاربران که از بخش های مختلف از سایت استفاده می کنند. سرور میزبان کننده ی هرکدام از این سایت ها بر اساس تعداد پردازش در دقیقه متفاوت می باشند. از مهم ترین کاربرد سرورها باعث فعالیت دیگر برنامه ها یا دستگاه های تحت عنوان شبکه خواهد شد. ساختار مدل client-server به صورتی است که در آن یک محاسبات سراسری واحد در چندین فرایند توزیع می شود. هنگام انتخاب سرورها باید بر طبق نیازتان اولویت بندی کند. برخی عوامل موثر درانتخاب سرور عبارتند از قابلیت های امنیتی و نیز بازیابی داده ها، حفظ اطلاعات و هزینه مورد نیاز می باشد.

پروکسی سرور (proxy server)

این سرورها وظیفه ی واسطه گری بین سرورها و کلاینت ها را دارد و در زمان برقراری ارتباط اطلاعات را بعد از دریافت بررسی کرده و سپس به گیرنده انتقال می دهد. زمانی که کاربر بخواهد اطلاعاتی مثل وب و فایل را از سروری دیگر دریافت کند، به پروکسی سرور متصل خواهد شد.

وب سرور (Web server)

این سرورها وظیفه فراهم کردن امکان دسترسی به محتوا را از طریق اینترنت در اختیار داشته؛ به لحاظ سخت افزاری یا نرم افزاری ممکن است، که این روند اتفاق بیفتد. وب سرورها به میزبانی وب سرورها اختصاص داشته و به کمک بسیاری از سرویس های خود بین کاربران شبکه های اینترنت و آدرس ها ارتباط برقرار خواهد کرد.

دیتابیس سرور (Server database)

این سرور کلاینت سرور بوده و نوعی کامپیوتر محسوب می شود که به سایر سیستم ها و یا نرم افزارهای کامپیوتری خدمات دیتابیس ارائه خواهد شد. دیتابیس سرور در شرکت ها و سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این سرورها تمامی اطلاعات به طور متمرکز و یکپارچه ذخیره کرده و پردازش خواهد شد. تمام سیستم های متصل و کاربران آن از database مشترک استفاده می کنند.

گیم سرور (game server)

این سرورها که برای اجرای بازی های کامپیوتری خاص طراحی شده و کاربران در نقاط مختلف در جهان با سیستم های خود می توانند قابل دسترس باشند و به صورت گروهی و آنلاین بازی خواهند کرد. در این زمینه نوع مشابهی از سرورها بوده و با عنوان Application Server قابل شناسایی است که برای اجرای برنامه ها و نرم افزارهای خاص کاربرد دارد. باید خاطر نشان کرد Game Server زیر شاخه ای از Application Server می باشد.

نحوه کار سرور به چه گونه ای است؟

یک سرور، کامپیوتری به شمار می آید که برای پردازش درخواست ها و تحویل داده به دیگر کامپیوتر از طریق اینترنت یا شبکه محل طراحی خواهد شد. اکثر شبکه های کامپیوتری از یک یا چند سرور پشتیبانی خواهد کرد، که وظیفه تخصصی را دارد هرچه شبکه از نظر کلاینت های متصل شده یا مقدار داده انتقال یافته بزرگتر باشد احتمال وجود تعداد بیشتر سرور وجود دارد. سرور نرم افزاری بوده که وظیفه خاصی را دارد. سخت افزارهای قابل پشتیبانی از این نرم افزار سرور نام دارد. نرم افزار سروری که دارای صدها یا هزاران کلاینت است، نیازمند سخت افزار محکمی می باشد، که شما آن را برای مصارف عادی خود خریداری نخواهید کرد. یک سرور می تواند اطلاعات را در سراسر شبکه ها جمع آوری و به مقصد تعیین شده ارسال نمایند. این جمع آوری و ارسال ها می تواند به صورت یک شبکه محلی و کوچک باشد مانند شبکه تجاری یا شرکت و خانه شما و در یک شبکه گسترده تر در حد اینترنت است. هرکامپیوتری که توانایی اجرای نرم افزار مناسب را داشته باشد، را می توان سرور نامید. یک کاربر ممکن است سرور ارسال دریافت ایمیل یا مدیریت کارهای چاپ و میزبانی وب را شکل دهد. همچنین در انجام محاسبات عجیب و غریب قدرتمند باشد. امروزه سرورهای مشترکی بوده که مسولیت الکترونیکی و ftp و چندین وب سایت دیگر را برعهده خواهند گرفت. هر بار که قابلیت استفاده از اینترنت را داشته باشید می توانید به یک سرور دسترسی داشته باشید. زمانی که url را در مرورگر وارد خواهید کرد رایانه یا موبایل شما با سرور میزبان آن وب سایت ارتباط برقرار می کند و داده ها روی دستگاه شما نمایش خواهد داد. برای مثال برای اجرای عملکرد زمانی که url وارد می شود، مرورگر وب اقدام به یک درخواست یک صفحه وب می کند. مرورگر وب یک آدرس اینترنتی کامل را برای سایتی که قصد نمایش آن را دارد، درخواست خواهد فرستاد. این اطلاعات را می توان به سرور ارسال کرد. سرور وب درخواست یافتن تمام داده های مورد نیاز را برای نمایش سایت می کند. مرورگر وب داده ها را دریافت کرده و وب سایت را به شما نمایش خواهد داد.

ویژگی های سرور

رشد کسب وکارها در بسیاری از مواقع ممکن شده است، که افراد رو به خرید سرور بیاورند. اگر زیر ساخت وب سایت شما به خوبی پاسخگوی نیاز رو به رشد شما نباشد، خرید یک سرور می تواند بسیاری از نیازهای شما را تامین کند. سرورها قابلیت تنظیم جهت پاسخگویی به نیازهای تجارت شما دارند.

از جمله مواردی را که در هنگام خرید سرور باید به آن دقت کرد.

1- مقیاس پذیری

برای خرید سرور باید موردی را خریداری نمایید که قابلیت ارتقا داشته باشد تا در صورت پیشرفت و گسترش کسب و کار سرور شما نیز ارتقا می یابد. شما در ابتدا می توانید سروری را انتخاب کنید تا بتواند نیازهای شما را برآورده کند.

2- پشتیبانی

شما می توانید بررسی کنید که آیا ارائه کننده هاستینگ چه نوع پشتیبانی را در نظر دارد، در زمان نیاز تیم پشتیبانی با ارائه بهترین راه حل ها می تواند پرس و جوهای شما را در حداقل زمان برطرف سازد.

3- امنیت

سرویس همواره در معرض تهدیدات قرار گرفته وبه طور خاصی امنیت داده ها را مورد خطر قرار می دهد. بنابراین تهیه پشتیبان ارائه دهنده هاستینگ بسیار مهم می باشد. این مورد به شما این اطمینان خاطر می دهد، که داده ها در امان بماند و در هرصورت داده های خود را در هر زمانی بازیابی نمایید.

Uptime , downtime -4

هنگام انتخاب یک ارائه دهنده هاستینگ که می توانید یک سرویس میزبانی را انتخاب نمایید تا 99 درصد سرعت دارا باشد و حداقل خرابی داشته، تا کمترین احتمال ازدست رفتن داده را شامل شود.

سرور مجازی چیست؟

سرور خصوصی یا virtual private server که معنای سرور مجازی خصوصی را می دهد. سرور مجازی بخشی از یک سرور اختصاصی به حساب می آید که به این کار مجازی سازی گفته می شود. در این بخش سرور قابل تقسیم به چند قسمت می باشد و برای اهداف مختلفی از آن استفاده می شود. نظر به اینکه منابع یک سرور کامل به چند بخش قابل تقسیم است در شرایط یکسان قیمت سرور مجازی نسبت به سرور اختصاصی کم تر است. سرور مجازی نوعی ماشین مجازی به شمار می آید که از منبع اصلی سرور فیزیکی استفاده خواهد کرد. هر سرور مجازی شامل یک سیستم عامل کامل و مستقل می باشد. انجام تقسیم و جدا کردن منابع سرور و تبدیل آن به سرورهای مجازی در دوره های کامپیوتر قدیمی وجود داشت. اما امروزه با پیشرفت فناوری نرم افزارهای مجازی سازی قابل نصب روی کامپیوترهای شخصی بیش از پیش رایج است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سرور مجازی می توانید این مقاله را بخوانید

سرور فیزیکی چیست

امروزه از مسائل مهم هر شغل انتخاب یک زیر ساخت مناسب برای برآورده کردن نیازها و عملکردها محسوب می شود. یکی از تصمیم گیری های سخت در رابطه با هر سازمان و شرکت انتخاب یک سرور فیزیکی یا سرور فضای ابری یا اختصاصی می باشد. سرورهای ابری و اختصاصی هریک دارای وظایف منحصر به فردی هستند، که می توانند بر اساس محیط کسب و کار نیازهای شما را پاسخ دهند. از جمله اولین سرورهای که وارد بازار شده است سرور از نوع فیزیکی است. سرور فیزیکی که بخشی از زیر ساخت فناوری اطلاعات بوده، تعریف آن به ساده ترین شیوه ممکن امکان پذیر است. در برخی موارد سرور فیزیکی معمولی را با نام bare-meta” شناسایی می شود. سرور فیزیکی شامل تمام اجزای سخت افزاری می شود، که در یک کیس فیزیکی قرار گرفته تا بتواند تمام عملکردها را پشتیبانی کند. به طور معمول تمامی سرورهای فیزیکی دارای یکی یا چند هسته یا رم سرور هستند و نوعی حافظه داخلی دارند، که سیستم عامل از آن بارگیری و بوت خواهند شد. سرورهای فیزیکی از اتصالات فیزیکی مانند برق، شبکه، اتصالات ذخیره سازی و دیگر دستگاه ها و سخت افزارهای جانبی برخوردار می باشد. این سرورها برنامه ها و داده هایی را برای کاربران، مشتری یا مراکز داده ها ایجاد کرده و قادرند که توسط چندی کاربر مشترک به تنهایی استفاده شوند. اولین سروری که برای اولین بار وارد بازار شد سرورهای نوع فیزیکی است. این سرورها توانایی داشته که براساس نیاز و بودجه کاربران پیکر بندی شوند. شما می توانید سخت افزار دلخواه خود را با توجه به نرم افزارهای مورد نیاز دسته بندی کنید.

سرور اختصاصی چیست

سرور اختصاصی یا Dedicated Server این قابلیت را داشته، که مناسب انواع کسب و کار باشد و کنترل بیشتری را بر روی سرورها انجام دهد. آن یک گزینه میزبانی اینترنتی بوده، که در آن سرور فیزیکی به یک مشتری خاص تخصیص داده می شود. سرور اختصاصی نوعی میزبانی وب به شمار می رود، که در آن مشتری از کل امکانات سرور منحصرا استفاده خواهد کرد. مشتری کنترل کامل سرور را دراختیار داشته، بنابراین قادر بوده آن را برای نیازهای منحصر به فرد خود از جمله عملکرد و امنیت و سرعت بهتر بهینه سازی کند. به علاوه ارائه کنندگان سرور اختصاصی، خدمات مرتبط و پشتیبانی فنی را نیز ارائه خواهند کرد.

سرور لینوکس

سرور لینوکس، سروری تلقی شده که یکی از توزیع های سیستم عامل Linux روی آن نصب می شود. برخلاف سیستم عامل Windows که منبع آن منحصرا به شرکت مایکروسافت برمی گردد و انتشار و به روز رسانی آن به وسیله ی این شرکت امکان پذیر می باشد. هسته ی لینوکس open source است، که همین تفاوت سبب توزیع های بسیار مختلفی توسط گروه ها و شرکت های معتبر خواهد شد. سیستم عامل لینوکس شبیه یونیکس می باشد که اولین نسخه در سپتامبر 1991 که نسخه اول آن در سپتامبر توروالدز انتشار شده است. از مهم ترین مزیت های سیستم عامل لینوکس متن باز بودن آن است، که موجب توزیع های عمومی و خصوصی بسیار متفاوتی بر اساس آن ساخته خواهد شد.

اجزای سخت افزاری سرور

سرورهای شبکه نوعی سیستم قوی و قدرتمندی محسوب می شوند، که از مجموعه ای سخت افزارها و تجهیزات تشکیل شده است و برای ارائه سرویس های مختلف و نگهداری دیجیتالی از آنها استفاده خواهد شد. شناخت اجزای سرور در انتخاب و خرید سرور نقش مهمی ایفا می کند. تمامی قطعات سرور بر روی یک شاسی و یا مادربرد نصب خواهد شد. شاسی سرور در کنار مادربرد می تواند باعث ارتباط تمامی قطعات شود. تمام قابلیت های سرور به مادربرد بستگی دارد. بهترین مادربرد برای سرور مادربردی بوده که بتواند پردازنده؛ رم و هارد را پشتیبانی کند، تا شما بتوانید تمامی قطعات مورد نظر را نصب کنید. حجم تجهیزات قرار گرفته در داخل این محفظه ابعاد آن را مشخص خواهد کرد. پردازنده سرور از مهم ترین بخش های سرور به حساب می آید، که با توجه به تعداد کاربر و تعداد سرورهای مجازی انتخاب می شود که شرکت اینتل زئون و AMD EPYC از بزرگترین تولید کنندگان پردازنده هستند. رم سرور که برای ذخیره سازی موقت اطلاعات می باشد. بخاطر ظرفیت موقتی که داشته، می تواند اطلاعات خواندنی و نوشتنی را تا قبل از ثبت دائمی روی هارد دیسک ها در خود نگه دارد. وظیفه رم سرعت بخشی به عملیات های پردازشی سرور می باشد. رم ها ظرفیت های متفاوتی را در اختیاردارند. رم سرور از تکنولوژی ECC برای تشخیص خطا بهره برده است. هارد دیسک قطعه ای متشکل از چند صفحه مغناطیسی بوده، که اطلاعات را به صورت دیجیتالی بر روی آن قرار خواهد گرفت. این قطعات به عنوان منبع اطلاعات جایی برای جمع آوری داده های دیجیتالی است و زمانی که کاربری هر نوع فایلی را در سرور ذخیره کند بر روی هارد سرورها ذخیره می کند. هاردهای hdd و ssd هر کدام دارای ویژگیهای منحصر به فرد خود می باشند. کنترلر raid در زمان ذخیره سازی اطلاعات در سرورها و هاردها اطمینان از ذخیره سازی درست اطلاعات از مهم تری فکتورهای عمیلیاتی محسوب می شود، که به دلیل ترافیک و تعداد هارددرایوها به سادگی امکان پذیر نیست به همین دلیل از قطعه های به نام ریدکنترلر استفاده خواهد شد. ریدها برای مدیریت هاردیسک ها hdd یا sdd در سرورها مورد استفاده قرارمی گیرد. ریدها هم به صورت نرم افزاری و سخت افزاری وجود داشته و وظیفه آن در هارد دریوها ایجاد ارتباط بین پردازنده وسیستم عامل است. از اجزای تشکیل دهنده رید کنترلر، پردازندع و cache و درایو هستند و می توانند با آرایش و شکل های مختلفی در سرورها به کار گرفته شوند. باتری رید کنترلر در کنترلرها در صورت قطع برق اطلاعات روی فلش ذخیره خواهد کرد و باعث از بین نرفتن فایل های ذخیره شده می شود.

 

کانفیگ سرور چیست

Configure که مخفف عبارت configuration بوده و معنای پیکربندی را دارد. شما باید در زمان خرید سرور آن را کانفینگ نمایید. کانفینگ به این منظور است که پیکربندی سخت افزاری سیستم را انجام می دهد. باید گفت مدل و مشخصات پردازنده به کار گرفته شده در سیستم یا نوع حافظه رم، هاردیسک و مادربرد گویای کانفینگ سیستم است و سیستم ها با این ابزارها پیکربندی شده اند و می توانند خدمات را ارائه کنند. در دنیای امروز که تکنولوژی با سرعت بالایی در حال پیشرفت است و استفاده از اینترنت در تمامی عرصه ها را افزایش خواهد داد. سرور یا سرویس دهنده را به کامپیوتری می گویند، که به صورت مداوم کار کرده و به شکل جهانی اینترنت متصل است. کانفیگ سرور شامل دانش بالا و تجربه کافی بوده، تا ضمن برخورداری از توانایی لازم برای پاسخگویی به نیازهای کاربران و تامین امنیت و سرعت انتظارات مشتریان برآورده کند. کانفینگ سرور به نوع استفاده از سرور وابسته است. کانفینگ اصولی و حرفه ای موجب افزایش قابل توجه سرعت بارگذاری صفحات وب، کاهش لود سرور و صرفه جویی در هزینه خواهد شد. به علاوه بهبود زمان uptime و جلب رضایت و اطمینان از جمله مزایای کانفینگ سرور است.

تفاوت سرور با کامپیوترهای معمولی

در مقایسه سرور با کامپیوتر می توان گفت که سرورها برای کارهای پردازشی پیشرفته مانند اشتراک گذاری داده ها و یا میزبانی پایگاه های داده مختلف و نگهداری فایل ها طراحی خواهد شد. این سیستم ها برای به اشتراک گذاری دستگاه های کپی مورد استفاده قرارخواهند گرفت. سرورها قابلیت پشتیبانی از تمام فعالیت های کاربران را به صورت مکرر دارند، تا بتوانند در موارد اضطراری داده ها را بازیابی کنند. یک سرور به میزان زیادی حافظه داشته، تا به طور موثر کار انجام دهد. سرورها با درایوهای پشتیبانی با ظرفیت بالا ارائه خواهند شد و از کسب وکارها در برابر از دست دادن داده ها حفاظت کنند.

انواع سرور از لحاظ سخت افزاری

سرورها قابلیت های متفاوتی دارند و قابل دسته بندی در سه شکل مختلف هستند.

سرورهای تیغه ای یا blade به صورت فشرده و ماژولار طراحی شده است، که در برخی موارد از اصطلاح شاسی برای آنها استفاده خواهد شد. سرورهای blade نسبت به رک سرورها فضای کمتری را در داخل رک اشغال خواهند کرد. در این سرورها به دلیل استفاده از برق و cooling server مشترک برای هر سرور مصرف برق برخوردار است و گرمای کمتری را تولید و موجب خنک نگه داشته شدن سیستم و بالا رفتن عمر مفید می شود. این سرورها از لحاظ سخت افزاری به صورت فشرده طراحی و دارای قابلیت انعطاف پذیری و کاهش هزینه در دیتا سنترها خواهند شد.

سرورهای برجکی یا tower شباهت زیادی به کیس داشته و به صورت pc مورد استفاده قرار می گیرند. آنها می توانند چندین پردازش مختلف را به صورت همزمان انجام دهند و به شکل ستونی بر روی زمین قرار گیرند. سرورهای رک مونت نوعی از سخت افزار شبکه می باشند، که به صورت کاملا افقی درون رک کارایی دارند. از مهم ترین قابلیت های ای نوع سرورها انبساط پذیری آنها می باشد.

سرور دیتابیس چیست

این سرور که یک سرور پایگاه داده محسوب می شود، وظیفه انجام عملیات، ذخیره و بازیابی و مدیریت داده ها را دارند. آنها عملیات به روز رسانی داده ها را مدیریت کرده و امکان دسترسی تعدادی سرور و یا کاربر را فراهم خواهند کرد. به علاوه امنیت و یکپارچگی داده ها را ضمانت خواهد کرد. پایگاه های داده به ظرفیت ذخیره سازی زیاد و تراکم حافظه بالا برای پردازش کارآمد داده ها نیاز دارند. بسیاری از شرکت ها از سرور پایگاه های داده برای ذخیره سازی می توانند بهره مند باشند.

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. شرکت تجهیز شبکه فیدار با فعالیت در زمینه ارائه تجهیزات شبکه و فروش سرور hp در ایران می باشد که سابقه ی کاری چندین ساله را در این زمینه داراست اگر قصد خرید انواع سورهای اچ پی و ملزومات آن را دارید می توانید با پشتیانی ما در ارتباط باشد، همچنین در بخش نظرات می توانید سوالات و نظرات خود را در رابطه با این مطلب بیان کنید.