در این مطلب قصد داریم اجزای تشکیل دهنده سرور و قطعات آن را برای شما نام ببریم تا بیشتر با سرور آشنا شوید. پس تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

سرور چیست

در ابتدا قبل از اینکه اجزای تشکیل دهنده سرور را بشناسیم بهتر است بدانیم سرور چیست.

در زبان ساده تر، مجموعه سیستم هایی که به سایر سیستم های دیگر خدمات ارائه می دهند و برای آن دسته سیستم هایی که آن خدمات ها را دریافت می کنند و به اصطلاح کلاینت هستند ، سرویس دهی می کنند ؛ سرور گویند .
سرور لزوما سیستمی عظیم با شبکه های زیاد نیست بلکه ممکن است حتی یک سیستم شخصی یا همان کامپیوتری که چند سیستم دیگر نیز به آن متصل هستند به عنوان یک سرور و به جهت خدمات دهی شمرده شود .
انواع نرم افزار هایی که بر روی یک کامپیوتر اجرا می شود و اتصال آن کامپیوتر به یک شبکه و سایر تنظیماتی که بر روی یک سیستم انجام می دهیم ، موجب می شود که بتوان با استفاده از آن به سایر سیستم های دیگر در زمینه های مختلف خدمات رسانی کرد .
این موضوع در واقع به مبحث وب هاستینگ اشاره دارد ؛ این گونه که سرور به عنوان یک ابر رایانه عمل کرده و از لحاظ سخت افزاری نیز از سایر سیستم های معمولی دیگر قدرت مندتر بوده و به واسطه اتصال مداوم به شبکه جهانی اینترنت ، توانایی ذخیره سازی انواع داده ها و اطلاعات را در اختیار اشخاص قرار داده و به موجب همین امکان ، تمامی کاربران به راحتی می توانند به داده های مورد نیازشان دسترسی پیدا کنند .
سرور به عنوان قلب تپنده یک شبکه از مهم ترین بخش هایی است که وظیفه حساب و پردازش اطلاعات و داده ها و همچنین انتقال و ذخیره سازی آن ها را بر عهده دارد و در واقع این سرور در تمام مدت روشن باقی مانده و در هر زمانی ، در حال خدمت رسانی به سایر کلاینت ها و سیستم های خدمات گیرنده خواهد بود و نکته حائز اهمیت درباره آن، پایداری همیشگی و امنیت بالایی است که در اختیار کاربران قرار می دهد .

مادر برد

یکی از اجزای تشکیل دهنده سرور که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد مادر برد سرور است، مادر برد به عنوان یک برد اصلی رایانه به شمار می رود که شامل بخش های اساسی از یک سیستم می شود و واحد پردازش مرکزی و حافظه رم و یکی از مهم ترین قطعات دیجیتالی و کاربردی به نام بایوس نیز بر روی این تخته مدار الکتریکی قرار گرفته است .
از آن جایی که پردازشگر تنها به محاسبه و پردازش داده و اطلاعات می پردازد و با سایر تجهیزات بیرونی ارتباطی ندارد ، در واقع همین مادر برد با استفاده از بایوس ، میان ورودی ها و خروجی ها یک مدار واسطه تشکیل داده و به همین صورت , علاوه بر کنترل پردازشگر مرکزی ، آن را با سایر بخش های دیگر ارتباط می دهد .
نه تنها انتخاب یک مادر برد مناسب موجب بهبود عملکرد فعلی یک سیستم می گردد ، بلکه موجب می شود که در زمان ارتقا یک سیستم نیز با انعطاف پذیری مناسبی مواجه شویم و بدون هیچ اختلالی و بدون نیاز به نصب سایر تجهیزات جانبی به ارتقا سیستم بپردازیم .
از جمله اجزای مادر برد می توان به اسلات های پی سی آی پرداخت که وظیفه اتصال کارت های مودم و صدا و شبکه و یا تلویزیون و سایر موارد را بر عهده دارند و در تعداد های متغیری بر روی مادر برد قرار می گیرند ؛ اسلات کارت گرافیک بر روی برخی از مادر برد هایی که خود به تنهایی پردازنده گرافیکی در کنارشان ندارند نیز وجود دارد .

برق مورد نیاز به هنگام خاموشی کامپیوتر برای ساعت سیستم و تنظیمات بایوس برای بوت شدن ، توسط یک باتری پشتیبان تامین می شود ؛ اسلات های ساتا نیز برای وصل شدن کابل ساتا به خود مادر برد مورد استفاده قرار می گیرد .
ورودی های ubs که به برد اصلی وصل می شوند ، اتصال فن سی پی یو برای ارتباط میان فن و مادر برد ، نگه دارنده فن و هیت سینک ، سوکت های سی پی یو ، ریل های مادر برد به جهت ایجاد هماهنگی میان سایر قطعات بر روی مادر برد ، اسلات آی دی ای برای اتصال کابل IDE به برد اصلی ، ورودی پاور برای تامین برق مورد نیاز مادر برد و اسلات های رم و سایر موارد دیگر ؛ از جمله اجزای تشکیل دهنده یک مادر برد به شمار می روند .

اجزای تشکیل دهنده سرور

رم سرور

رم سرور یکی از مهم ترین بخش های موجود از قطعات و سخت افزار های یک سرور است و در واقع می توان گفت این بخش مهم از سرور ، سرعت تبادل اطلاعات و داده ها میان هارد و سی پی یو را تنظیم می کند و به عنوان حافظه ی اصلی نیز شناخته می شود ؛ در واقع نام اصلی آن از عبارت Random Access Memory به معنی حافظه با دسترسی تصادفی گرفته شده است.
این حافظه موقت سرور در واقع میان سرعت بالای پردازش در پردازشگر مرکزی و اختلافش با سرعت خواندن و نوشتن در HDD اعتدال ایجاد می کند و با همین روش موجب بهبود شرایط و سرعت پردازش در سرور می گردد.
رم سرورعلاوه بر فراهم کردن امکان پردازش با سرعت بالا ، هر گونه مشکل پیش آمده ناگهانی و به دور از پیش بینی در سرور را رفع می کند ؛ به این صورت که با پشتیبانی از ویژگی ECC در صورت بروز هر گونه اختلال یا خطای احتمالی به بهبود مستمر و رفع آن پرداخته و به مدیریت IT کمک شایانی می کند.

رم سرور

سی پی یو سرور

از دیگر اجزای تشکیل دهنده سرور سی پی یو سرور یا همان پردازنده به عنوان یکی از اصلی ترین اجزای یک سرور به شمار می رود که وظیفه پردازش و محاسبه انواع اطلاعات و داده ها را بر عهده دارد و همه محاسبات برای انجام کار های مختلف در پردازنده صورت می گیرد .
هر چه سرعت پردازش داده ها افزایش یابد در نتیجه آن ، عملکرد سرور در خدمت رسانی به سیستم ها نیز بهبود می یابد، به همین دلیل است که امروزه در برخی موارد چندین سی پی یو را به صورت همزمان به کار می برند تا داده ها را با سرعت بیشتری پردازش نمایند .
عملکرد سی پی یو به این صورت است که ابتدا یک دستور العمل را توسط دستگاه های ورودی هم چون رم ، دریافت کرده و پس از انجام اقدامات و محاسبه و پردازش آن ها ، داده های خروجی را در حافظه ذخیره سازی می کند و در نهایت عمل ، به وسیله دستگاه های خروجی آن ها را به کاربر ارائه می دهد .

سی پی یو

هیت سینک سرور یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده سرور

 

از آن جایی که معمولا محاسبات و پردازش های سنگین و حجیمی در سرور ها انجام می پذیرد و اکثر اوقات در حال انجام حجم بسیار بالایی از فعالیت ها هستند ، حرارت بسیار بالایی از خود ایجاد می کنند .
به موجب همین اتفاق ، هیت سینک به کار گرفته می شود تا به کمک آن ؛ با کنترل حرارت و کاهش دما، از بروز نقصان و خرابی قطعات جلوگیری شود و طول عمر سروری که مورد استفاده ما قرار گرفته است ، افزایش یابد .
واژه HEAT SINK در لغت به معنای گرما گیری است ؛ می توان گفت که از لحاظ فنی در اکثر وسایل الکترونیکی و به ویژه آن دسته از وسایلی که نسبت به افزایش دما از خود حساسیت نشان می دهند از هیت سینک به صورت گسترده ای استفاده می شود؛ سرورها نیز برای جذب گرمای بیش از حد خودشان و ایجاد تعادل گرمایی به این قطعه نیاز دارند .
در واقع این قطعه به هنگام تولید اولیه بسیاری از تجهیزات گوناگون به کار گرفته می شود که وظیفه اصلی آن نیز کاهش گرمایی است که به طور معمول توسط تجهیزات تولید می گردد .
علاوه بر کاهش گرمای ایجاد شده توسط وسایل الکترونیکی ، حرارت پخش شده توسط آن ها نیز توسط هیت سینک کنترل شده و در صورت افزایش دما و حرارت ، به صورت خنک کننده و گرما گیر عمل می کند .

هیت سینک

رید کنترلر

می توان این گونه گفت که یک رید کنترلر سرور در واقع نرم افزار یا سخت افزاری برای نظارت و مدیریت هارد دیسک ها بر روی سیستم هایی مثل سرور یا حتی یک کامپیوتر است که به کمک همین رید کنترلر است که در اکثر اوقات می توانیم از داده هایمان محافظت کنیم و حتی چندین کپی از یک داده مورد نظر را در دسترس داشته باشیم .
نه تنها موجب بهبود عملکرد هارد دیسک می شود ، بلکه به کمک آن می توان حجم زیادی از داده ها و اطلاعات را محاسبه و مدیریت کرد؛ به همین دلیل است که موجب اطمینان بیشتر در فرایند ذخیره سازی داده ها می گردد .
این محصول در اکثر اوقات برای آن دسته از مصرف کنندگانی که قصد جلوگیری از حذف ناگهانی و از بین رفتن اطلاعات و به ویژه داده های حافظه پنهان را دارند مورد استفاده قرار می گیرد .
وظیفه اصلی این رید کنترلر جدا و مجزا کردن داده ها و اطلاعات و در نهایت ذخیره آن ها بر روی یک درایو سخت افزاری و یا حتی نرم افزاری است ؛ این کالا به علاوه بر عهده داشتن تنظیمات و محافظت از محتوای موجود در کارت سخت افزاری RAID، قادر بر پیکربندی هاردیسک نیز است.
برپشتیبانی از حافظه کش و ذخیره موقتی اطلاعات در حافظه پنهان و در نهایت انتقال آن به درایو ها ، از جمله وظایفی است که رید کنترلر بر عهده دارد .

اجزای تشکیل دهنده سرور – هارد سرور

هارد سرور در واقع یکی از مهم ترین ابزارهای ذخیره سازی اطلاعات بر روی سرور که در اصل هسته اصلی ذخیره دیتا است ، به شمار می رود .
وظیفه اصلی آن ها این است که داده ها را به صورت مداوم بخوانند و بنویسند؛ که برای انجام این اعمال آنچه برای ما حائز اهمیت است سرعت بالا به هنگام خواندن و نوشتن داده ها در کنار عملکرد قابل اطمینان و پر سرعت است .
هارد سرور از لحاظ فنی بر اساس ابعادش به دو دسته 3.5 اینچی با نام اختصاری LFF و 2.5 اینچی با نام SFF تقسیم می شود ، علاوه بر ابعاد ، مدل هارد نیز بر روی عملکرد آن تاثیر دارد به این گونه که سرعت انتقال داده ها بسته به مدل هارد سرور متغیر خواهد بود ؛ اما در کل انواع هارد عبارت هستند از SAS / SATA / SSD / NVMe که هر کدام از سرعت و تکنولوژی مجزایی بر خوردار هستند .

هارد

باتری سرور

وظیفه باتری سرور یا همان باتری رید کنترلر آن است که در صورت بروز هرگونه اختلال در برق و قطعی آن، با محافظت از داده ها آن ها را از حافظه کش به فلش ها انتقال دهد و به همین نحوه با پشتیبانی از رم های نوع NVDIMM تمامی دیتا و اطلاعات را از DRAM به NAND فلش ها منتقل می کند .
می دانیم، نوسانات و یا قطعی برق و خاموشی سرور موجب از بین رفتن محتویات حافظه ما می گردد؛ به همین جهت وظیفه اصلی این باتری سرور یا همان باتری رید کنترلر، جدا و مجزا کردن داده ها و اطلاعات و در نهایت ذخیره آن ها بر روی یک درایو سخت افزاری و یا حتی نرم افزاری است این کالا به علاوه بر عهده داشتن تنظیمات و محافظت از محتوای موجود در کارت سخت افزاری RAID، قادر بر پیکربندی هاردیسک نیز است.
وجود این باتری موجب می شود تا زمانی که به هر دلیل سرور دچار ایراد یا خاموشی شد و به این واسطه برخی از داده ها ناقص باقی مانده و کامل نوشته نشده باشند، حافظه کش توسط باتری و تا زمان حل مشکل فعال نگه داشته می شود.
پس از رفع مشکل سرور و روشن شدن آن، تمامی دیتاهایی که ناقص باقی مانده بودند پیش از شروع فعالیت دیسک ها، توسط باتری جمع آوری و سازمان دهی شده و روی دیسک، مورد بازنویسی
و باز خوانی قرار می گیرند و پس از آن، به واسطه یک سیگنال ارسالی به سرور دیسک آماده استفاده می شود.
این باتری رید کنترلر به قدری دارای اهمیت است که هرگونه اختلال و ایراد بر روی این محصول، می تواند موجب ضررهای بسیار بالایی از جمله از بین رفتن کامل رید در سرور شود؛ پس یکی از بهترین اقدامات آن است که کنترلر رید سرور همیشه آپدیت نگه داشته شود و با روشن کردن سرور حتی در مواقعی که به آن احتیاجی نداریم نیز از دی شارژه شدن و خرابی باتری سرور جلوگیری کنیم.
کسب و کار ها و تجارت های امروزی طالب یکپارچگی و یک دستی همه داده ها و در دسترس بودن اطلاعات هستند و نیز از کار افتادن سرور تحت هر گونه شرایطی، فرایند نوشتن را دچار اختلال و در نهایت صدمات جبران نا پذیری را برای ما به رقم خواهد آورد.
به همین دلیل به جهت محافظت و مراقبت از باتری، باید برنامه ای برای آن در نظر گرفت تا افزایش سرعتی که به وسیله حافظه پنهان در کنترلر های رید در خواندن و نوشتن فرآیند ها تجربه می کنیم تحت الشعاع قرار نگیرند.

کارت شبکه


در واقع این سخت افزار که به صورت کارتی در شیار های مادر برد قرار می گیرد وظیفه برقراری ارتباط میان شبکه و هرگونه تجهیزات دیگر را بر عهده دارد و تمامی کامپیوتر یا تلفن همراه یا دوربین مدار بسته و سایر موارد دیگر به وسیله همین کارت به سایر شبکه های کابلی یا بی سیم، وای فای یا اترنت مرتبط می گردند .
در واقع این محصول نه تنها رابطی میان تجهیزات و شبکه است، بلکه به موجب آن یک سیستم و دستگاه با سایر دستگاه های دیگر ارتباط برقرار می کند و امکان استفاده از برنامه های سیستم دیگر یا اشتراک برنامه های دستگاه های دیگر توسط این کارت شبکه در اختیار کاربران قرار می گیرد.

منبع تغذیه دیگر اجزای تشکیل دهنده سرور

همانطور که از نام این محصول مشخص است، یک منبع تغذیه با تبدیل انرژی و جریان الکتریکی به ولتاژ، فرکانس و جریان مورد نیاز یک مصرف کننده را تامین و انرژی الکتریکی آن را در اختیارشان قرار می دهد .
این جریان الکتریکی به وسیله ورودی های تعبیه شده در منبع تغذیه دریافت شده و در نهایت جریان مصرفی را به وسیله یک یا چند عدد خروجی جریان می دهند .
این بخش مهم از هر دستگاه اگر دچار اختلال گردد تمامی سیستم را مختل می سازد چرا که با کمک این سخت افزار جریان گرفته شده از پریز، باتری و یا ژنراتور به فرمت مناسبی در آمده و در نهایت به دستگاه مورد استفاده منتقل می گردد و نه تنها تبدیل جریان مناسب، بلکه وظیفه تنظیم و کنترل گرمای تولید شده توسط قطعات را نیز بر عهده داشته و متناسب با آن وضعیت ولتاژ عبوری را تنظیم می کند .
در نهایت آن چه برای ما اهمیت دارد این است که این پاورها باید متناسب با سرور و بسته به نیازمان تهیه شوند چرا که اگر این منبع تغذیه قادر نباشد که انرژی کافی و مورد نیاز برای فعالیت های ما را تامین کند ، نه تنها عملکرد مورد نیاز ما به صورت ناقص و نا کار آمدی صورت می پذیرد بلکه گاهی ممکن است سایر قطعات و یا حتی خود سرور از کار بیوفتد و همچنین اگر منبع بیش از نیازمان کار کند به همین دلیل انرژی بیش از حد نیازمان تولید می گردد و به دنبال آن حرارت زیادی در مدار تولید و بار اضافی در مدار، قطعات ما را می سوزاند .

اسلات های افزونه سرور


اسلات در یک سیستم به معنای حفره ای است که یک کارت درون آن قرار می گیرد و کامپیوترها انواع متفاوتی از اسلات را درون خود دارند که به طور مثال می توان به برخی از آن ها اشاره کرد .
اسلات حافظه که شامل انواع مختلف رم و کارت حافظه و یا SD کارت است،
اسلات اورجینال یا اسلات 1 که برای اتصال سی پی یو کامپیوتر و سهولت ارتقای پردازنده به کار می رود.
اسلاتی برای باز کردن سایر دیسک درایو ها و DVD و CD-ROM
اسلاتی که برای اتصال HDD و یا SSD استفاده می شود و آن را هارد درایو می نامیم
و در نهایت اسلات افزونه که اسلات توسعه نیز نامیده می شود و انواع آن ISA / PCI / AGP / PCle و سایر اسلات های حافظه دیگر، هستند .
این اسلات های افزونه این اختیار را به کاربر می دهند تا که در زمان نیاز به جهت ارتقا بخش مورد نیاز از سیستمش آن را با افزودن دستگاه های جدید به سیستمش آپدیت کرده و به موجب آن کارایی و عملکرد و حتی سرعت دستگاه را بهبود ببخشد .
این اسلات افزونه که به نام های باس اسلات یا پورت افزونه نیز شناخته می شود، همچون پورت یا اتصال در داخل یک کامپیوتر یا حتی روی یک مادر برد یا رایزر کارت به عنوان نقطه اتصال کارت افزونه عمل می کند .

قطعات و اجزای تشکیل دهنده سرور

فن سرور

می دانیم که اجزای تشکیل دهنده سرور به هنگام انجام عملکرد خودشان حرارت و گرمایی تولید می کنند که در صورتی که این افزایش دمای بیش از حد کنترل نشود در نهایت موجب از کار افتادن سرور و یا حتی منجر به برخی اتفاقات خطرناک و سوختن قطعات سرور می شود .
فن سرور به عنوان یکی از اجزای مهم جهت خنک کاری قطعات سرور هم چون پردازنده، رم و یا هارد و سایر بخش های دیگر به شمار می رود که وظیفه دارد تا هوای داخلی کل سیستم را خنک نگه دارد و برای این عمل به چرخش و در نتیجه جا به جایی جریان هوا و برای عملکرد صحیح قطعات به تهویه هوا داخل سرور می پردازد.
هر چه یک فن عملکرد بهتری از خودش نشان دهد، منبع تغذیه بهتر عمل کرده و موجب افزایش عمر و پایداری این قطعه می گردد و به دنبال آن عمر مفید سرور نیز افزایش می آبد .
به دلیل اهمیت بالای این قطعه در سرور و با پیشرفت تکنولوژی در نسل های جدید تر امکان هات پلاگینگ در فن ها فراهم شد تا به کمک این ویژگی بتوان به تعمیر و یا حتی تعویض فن در سرور پرداخت بدون اینکه نیاز باشد سرور خاموش شود .
نه تنها فن ها این امکان را دارند که برای ایجاد تعادل هوا دور چرخش خود را تا جایی که هوا به اندازه مطلوبی خنک شود افزایش دهند ؛ بلکه به واسطه سنسور تعبیه شده در آن ها در صورت بروز هرگونه اختلال یا خرابی پیغام از کار افتادگی برای سرور ارسال می کنند .
پس در نهایت این طور می توان گفت که این فن های سرور هستند که وظیفه خنک کردن و از بین بردن گرما یا رطوبت سرور را بر عهده دارند و به اصطلاح به اقدام کولینگ سرور می پردازند .

کدی سرور

در واقع این کدی هارد سرور به عنوان آداپتوری برای نصب انواع هارد در یک کامپیوتر یا سرور به کار می رود که بسته به نوع و اندازه هارد مورد نیاز ، در ابعاد و انواع متغیری به بازار مصرفی ارائه می گردد .
اگر بخواهیم هارد مورد استفاده در سرور مورد نظرمان را به صورت کشویی در آن حرکت دهیم احتیاج است تا یک کدی سرور را بر دور هارد مورد نظر نصب کنیم و همین بسته شدن کدی به دور هارد و به صورت موازی این امکان را به ما می دهد تا هارد تا به صورت کشویی بر سرور نصب کنیم .
این کدی ها در مدل هایی برای هارد های کوچک و بزرگ از نوع SFF و یا LFF عرضه می شوند که به همین واسطه ابعاد گوناگونی دارند ، به طور مثال کدی 2.5 اینچ سرور با ابعاد 2.5 اینچی، از رابط های SAS / SATA / SSD پشتیبانی می کند و از ویژگی Hot Swap برخوردار است و چراغ های LED و هوشمند دارد و معمولا به صورت ترکیبی از آلومینیوم و پلاستیک ساخته می شود.
این در حالی است که کدی های 3.5 اینچی، برای هارد های بزرگ سرور مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت معمول بر هارد های LFF و یا 3.5 اینچی نصب می گردد ؛ همانند نوع دیگرش معمولا ساختار و جنس آن ترکیبی از آلومینیوم و پلاستیک بوده و با داشتن چراغ های هوشمند و LED های نشان گر وضعیت فعال یا خاموش بودن سرور را برای ما مشخص می کند.
هارد ها به وسیله چهار عدد پیچ در داخل این کدی ها نصب می شوند و بدون اینکه به کابل نیاز داشته باشند و به صورت HOT PLUG بر روی باکس هارد و شاسی سرور هایی که با آن ها سازگاری دارند جا می گیرند.
همچنین وجود چراغ های LED تعبیه شده بر روی این محصول مخاطبان را نه تنها از وضعیت سلامت و یا هر گونه اختلال و خرابی بلکه از فعال یا غیر فعال و خاموش بودن هارد آگاه می سازد.

کدی سرور

کارت HBA

دیگر اجزای تشکیل دهنده سرور، کارت hba است، این کارت در واقع به عنوان یک کارت گذرگاه و یا یک آداپتور گذرگاه میزبان به کار گرفته می شود، چرا که این برد با مدار مجتمع یا کارت توسعه بر روی ورودی و خروجی ها پردازش و محاسبه انجام می دهد و همچنین همانند رابط و اتصالی فیزیکی میان سرور به عنوان میزبان و یک دستگاه ذخیره سازی دیگر یا یک شبکه عمل می کند .
این کارت HBA با انجام ذخیره اطلاعات و داده ها و همچنین بازیابی آن ها موجب می شود که عملکرد سرور بهتر شود و پردازش نیز با سرعت بیشتری انجام گردد .
برقراری ارتباط میان HOST و دستگاه های ذخیره سازی به طور معمول به واسطه حافظه هایی هم چون HDD با عنوان درایوهای دیسک سخت و یا با استفاده از درایو های حالت جامد با عنوان SDD صورت می گیرد .
اگر بخواهیم به انواع این کارت بپردازیم در میابیم که این کارت بر اساس تعداد پورت و نوع رابط کاربری اش و همچنین سرعت و نوع اتصال به انواع متفاوتی تقسیم می شود .
کارت FC HBA که وظیفه نظارت بر روی فضای ذخیره سازی و تثبیت داده ها را بر عهده دارد به وسیله کابل فیبر نوری به سوئیچ فیبر متصل می شود و در اکثر اوقات در شبکه FC SAN به کار گرفته می شود .
نوع دیگر این کارت که به آن می پردازیم iSCSI HBA است که داده و اطلاعات را از راه دور ذخیره و با استفاده از شبکه های TCP / IP به انتقال آن ها می پردازد و معمولا فعالیتی وابسته به سرعت اینترنت و اترنت و تکنولوژی پل زدن در مرکز داده دارد .
کارت SAS HBA نیز با سازگاری که با رابط های SATA و یا SAS دارد قابلیت متصل شدن به دستگاه ذخیره سازی یک یا دو پورتی را داشته و نیز اکثر اوقات سرور و یا ایستگاه کاری را به هارد دیسک یا SSD و JBOD و … وصل می کند.
کارت QLogic HBA با داشتن طراحی برای مسیری جداگانه به جهت کاهش نرخ خطی و نیز داشتن عملکردی فوق العاده و مطمئن به عنوان بهترین گزینه برای کانال فیبر و یا NVMe محسوب می شود.
همانطور که پیش تر بیان شد این کارت های HBA بر اساس سرعتی که دارند و سرعتی که به عملکرد سرور نیز می بخشند به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که بدیهی است که با انتخاب هر کدام از این محصولات بسته به آنچه از این کالا انتظار داریم می توانیم سرعت های متغیری را تجربه کنیم.
به طور مثال یکی از کارت های نوع FC HBA که به طور معمول بر روی اسلات PCI e قرار می گیرد با شامل بودن یک عدد پورت فیبری سرعتی معادل 8 GB بر ثانیه را در اختیار ما می گذارد که قادر بر پشتیبانی از همه نوع سرور های ML , SL , DL نیز است .
اما در کل این HBA ها سرعت هایی معادل 1 گیگا بایت در ثانیه ، 2 گیگا بایت بر ثانیه ، 4 گیگا بایت بر ثانیه و یا 16 گیگا بایت بر ثانیه نیز مورد استفاده ما قرار می گیرند و حتی این امکان وجود دارد که میزان سرعت تخمین زده شده درباره این کارت های شبکه در آینده، چیزی معادل 32 گیگا بایت بر ثانیه یا حتی 128 گیگا بایت بر ثانیه نیز پیش بینی می شود و نکته کاربردی درباره افزایش میزان سرعت، اتصال میان سوئیچ ها است .

hba card

جمع بندی 

سعی کردیم در این مقاله به صورت دقیق و کامل اجزای تشکیل دهنده سرور را نام ببریم و کمی نیز در مورد آنها توضیح دهیم چرا که هر کدام از قطعات نام برده شده، خود دارای مباحث زیادی می باشند که نمی توان در این مطلب همه را جا داد اما به طور کلی تلاش ما بر این بود که یک دید ابتدایی را از اجزای تشکیل دهنده سرور به شما بدهیم تا اگر قصد خرید سرور hp را داشتید یک آشنایی کلی با قطعات مربوط به آن داشته باشید. امیدواریم که این مطلب برای شما عزیزان مفیدا واقع شده باشد. سوالات خود را در این رابطه می توانید در زیر همین پست بپرسید تا به آن پاسخ داده شود.

Telegram
WhatsApp
LinkedIn
Facebook